TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"TİM'in hazırlamış olduğu 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"TİM'in hazırlamış olduğu  2023 yılı 500 milyar dolar 
  ihracat…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"TİM'in hazırlamış olduğu 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi artık devletimizin de hedefi oldu. Biz bu hedefe ulaşmak için önümüzdeki dönemi Atılım-Yatırım-Liderlik olarak üçe ayırdık. Şimdi artık yatırım zamanı" -"KOBİ'lerimiz ihracat, istihdam ve büyüme dostu bir performans sergiliyor. KOBİ'lerimiz Türkiye'nin her geçen gün büyüyen, gelişen ve köklenen ekonomisine dinamizm katacak" -"Enerji verimliliği için özel kredi imkanı var. Enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik tüm yatırım kredileri, enerji verimliliği kredisi ile finanse edilebilecek"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM'in hazırlamış olduğu 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin artık devletin de hedefi olduğunu belirtti.
     Halkbank ile TİM arasında "2023 hedef 500 milyar dolar KOBİ İhracat Seferberliği" protokolü imza töreni Dış ticaret Kompleksi'nde yapıldı.
     2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı'nın Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından kabul edildiğini hatırlatan büyükekşi, "TİM'in hazırlamış olduğu 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi artık devletimizin de hedefi oldu. Biz bu hedefe ulaşmak için önümüzdeki dönemi Atılım-Yatırım-Liderlik olarak üçe ayırdık. Şimdi artık yatırım zamanı" şeklinde konuştu.
     Salı günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yatırım teşvik paketinin de bu doğrultuda hazırlandığını, ülke olarak yatırım seferberliği başlatıldığını vurgulayan Büyükekşi,Tükiye'nin her karış toprağında yatırım yapılmasını arzuladıklarını anlattı.
     Mehmet Büyükekşi, 27 Haziran'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve iş adamlarıyla beraber Şanlıurfa'ya bir ziyaret gerçekleştireceklerini ve Şanlıurfa'da yatırım imkanlarını yerinde inceleyeceklerini dile getirerek, şunları aktardı:
     "İhracat için üretim, emek yoğun üretim için yatırım gerek. Onun için yatırım hamlesi başlattık. Bir taraftan da bunun finansmanı için düğmeye bastık. Bu gün Halkbank ile yatırımların uzun vadeli kredilerle desteklendiği bir protokol imzalıyoruz. Bu protokolle ihracatçılarımıza yatırımlar konusunda önemli imkanlar hazırladık.
     13 Haziran 2012 tarihli ve 28332 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren '2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planında' 19 stratejik hedef bulunmakta. 15 nolu stratejik hedef 'Finansal Enstrümanların ve Ticaret Destek Araçlarının Artırılması ve Verimli Kullanımının Sağlanması'nı kapsamakta. Bu hedefler ihracatçılarımıza sağlanan finansman olanaklarının artırılmasına verilen öneme işaret etmektedir.
     Çünkü 2023 yılında en önemli hedeflerimizden birisi ihracatçı sayısını 55 binden 70 bine çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için ihracatçılarımızın ihtiyaç duydukları finansmana kolay ulaşabilmelerini istiyoruz. Bu günkü protokolle mode finansta kullanılan tüm ürünleri, çok uygun koşullarla ihracatçılarımızın kullanımına sunduk. Bu metotların aktif bir şekilde kullanılmasının yolunu açtık."
    
     -"Protokol, ihracatçılara büyük fırsatlar sunacak"-
    
     Halkbank ile geçen yıl bir forward protokolü yaptıklarını ve bu protokolden gayet olumlu sonuçlar aldıklarını anlatan Büyükekşi, protokol kapsamında 2011 yılında 1,6 milyar dolarlık, 2012 yılının ilk 5 ayında ise 250 milyon dolarlık işlem yapıldığını söyledi.
     Bugün imzalanan protokol ile ihracatçılara büyük fırsatlar sunulacağına dikkati çeken büyükekşi, "KOBİ'lerimiz ihracat, istihdam ve büyüme dostu bir performans sergiliyor. KOBİ'lerimiz Türkiye'nin her geçen gün büyüyen, gelişen ve köklenen ekonomisine dinamizm katacak. 55 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak, KOBİ'lerimizin ülkemiz ekonomisindeki yerini daha yükseklere taşımak istiyoruz. Bu yüzden KOBİ'leri her platformda destekliyoruz. TİM olarak KOBİ'lerimizi ihracatımıza daha fazla katkıda bulunmaları için teşvik ediyoruz" dedi.
     Bu protokolle, forward işlemlerinin ihracatçılar için kolay olacağını, nakdi ve gayrinakdi kredi kullanımında indirimli faiz/komisyon oranı ve ihracat taahhütlü döviz kredileri kullanımı gibi alanlarda da kolaylıklar getirildiğini aktaran Büyükekşi, protokol kapsamında ihracatçılara sunulan avantajları şöyle anlattı:
     "Protokol kapsamında ihracatçı firmalarımız 250 bin avroya kadar cazip imkanlarla Rotatif/ Aylık eşit taksit (AET) Döviz kredisi kullanabilecek.
     Protokol, yatırım sermayesi finansmanında da ihracatçılarımız için yeni imkanlar sunuyor. TİM olarak ihracatçı firmalarımızın üretim, verimlilik ve istihdamlarını artırarak büyümelerini destekliyoruz.
     Sanayi bölgelerinde yeni yatırım yapacak olan firmalarımıza orta ve uzun vadeli işletme ve yatırım kredileri getiriyoruz.
     Bu protokolde yeni fabrika yatırımları, tevsi yatırımları, yenileme yatırımları, Ar-Ge yatırımları, inovasyon yatırımları dahil olmak üzere pek çok yatırıma uzun vadeli kredi imkanı mevcut. Ar-Ge ve inovasyon yatırım kredileri sayesinde Türkiye 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bu protokolle, sanayimizi 2023 ihracat hedeflerine ulaşmaları için destekliyoruz. İmalat sanayinde faaliyet gösteren makine üreticileri başta olmak üzere birçok sektör de destekleniyor."
    
     -Enerji verimliliğine özel kredi-
    
     Enerji giderlerinin cari açıkta büyük yer tuttuğunu ve bu nedenle enerji maliyetlerini aşağı çekmek için enerji verimliliğine özel bir önem verilmesi zorunluluğu olduğunu söyleyen Büyükekşi, protokole enerji verimliliği için özel bir kredi imkanı eklediklerini ve enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik tüm yatırım kredilerinin, enerji verimliliği kredisi ile finanse edilebileceğini belirtti.
     Enerji verimliliği kredisinin rekabet gücü açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Büyükekşi, "Protokol kapsamında Halkbank ihracatçı firmalarına KOBİ Diyalog hattı ile özel ücretsiz asistanlı hizmeti sunacak. Halkbank, ihracatçılarımız için yeni açılımlar yapıyor, bu açılımlar sayesinde ihracatçılarımızın önünü açıyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir