TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Otomotivde 2023'te 75 milyar dolar ihracat hedefini son derece…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Otomotivde 2023'te 75 milyar dolar ihracat hedefini 
  son derece…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Otomotivde 2023'te 75 milyar dolar ihracat hedefini son derece gerçekçi bir hedef olarak görüyoruz" -"Yeni Teşvik Yasası, stratejik sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni açılımlara vesile olacak. Bugün otomotiv sektörünün Türkiye'deki geleceği için çok önemli bir başlangıç noktası olacak"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, otomotiv sektöründe 2023'te 75 milyar dolar ihracat hedefini son derece gerçekçi bir hedef olarak gördüğünü belirtti. Büyükekşi, Yeni Teşvik Yasası'nın, stratejik sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni açılımlara vesile olacağını belirterek, "Bugün otomotiv sektörünün Türkiye'deki geleceği için çok önemli bir başlangıç noktası olacak" diye konuştu.
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlık ettiği, "Yeni Teşvikler Işığında Otomotivde Yeni Hedefler" konulu toplantıda konuşan Büyükekşi, otomotiv sektörünün uzun bir süredir Türkiye'nin ihracat şampiyonu olduğunu hatırlattı.
     Büyükekşi, otomotiv sektörünün çok ciddi yatırım yaptığını, istihdam sağladığını vurgulayarak, "Otomotiv, teknolojinin yüksek olduğu bir sektör. Bu sektörde Türkiye dünya çapında bir oyuncu hale geldi. Sadece yüksek potansiyele sahip iç pazarı ile değil, lojistik avantajının sağladığı büyük ihracat potansiyeli sayesinde, dünya devlerinin odak noktası oldu" görüşünü dile getirdi.
     Otomotiv sektörünün 2012 yılında 19 milyar dolar ihracat yaptığını ve sektörün 2023 hedefinin 75 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek olduğunu anımsatan Büyükekşi, "Biz bu hedefi son derece gerçekçi bir hedef olarak görüyoruz. Ama bunun için daha fazla yatırıma ve üretime ihtiyaç var. Bu hedefe ulaşmak için, üretim ve ihracat kapasitemizi arttırmamız gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.
     Yeni teşvik sistemi sayesinde tüm Türkiye'de yeni bir yatırım seferberliği başladığını anlatan Büyükekşi, emek yoğun sektörlerden yüksek teknoloji sektörlerine, büyük yatırımlardan stratejik yatırımlara kadar çok farklı teşviklerin devreye girdiğini ve bu teşviklerin son derece olumlu sonuçlar üretmeye başladığını kaydetti.
     Büyükekşi, bu sürece destek vermek için Muş, Şanlıurfa, Van, Çanakkale ve Diyarbakır'a teşvik çıkarması yaptıklarını hatırlatarak, "İşadamlarımız ülkemizin yatırım ihtiyacı içinde olan illerini bizzat gördüler. Yatırım kararı aldılar. Bu çalışmaların da meyvelerini almaya başladık. Şimdi bazı illerimizde organize sanayi bölgelerinde yatırım yapacak yer sıkıntısı bile başladı. Yeni teşviklerin Türkiye'nin büyümesine ve ihracatına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
    
     -"Bugün, otomotiv sektörünün geleceği için başlangıç noktası"-
    
     Yeni Teşvik Yasası'nın sadece illere ve bölgelere yönelik olmadığına, yasayla birlikte stratejik yatırımların da desteklenmesinin önünün açıldığına dikkati çeken Büyükekşi, daha sonra bu teşvik paketinde bir takım revizyonlara ihtiyaç duyulduğunu, TİM olarak birliklerden gelen talepleri Ekonomi Bakanı'na ilettiklerini ve taleplerinin haklı bulunarak bir takım değişikliklere gidildiğini söyledi.
     Büyükekşi, şimdi otomotiv sektörü için de aynı şekilde gelişmeleri beklediklerini dile getirerek, "Çünkü otomotiv sektöründe yatırımların, üretimin ve ihracatın artmasını çok önemsiyoruz. Türkiye'nin dış ticaret açığını azaltması ve cari açığı düşürmesi de bizim için kritik bir öncelik. Cari açığı azaltmak için şimdi ithal ettiğimiz bazı girdileri ülkemizde üretmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden bakanlığımızın hayata geçirdiği GİTES ve yeni teşvik yasası gibi projeler büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.
     Otomotiv sektöründe yerlilik oranının arttırılmasını önemsediklerini belirten Büyükekşi, "Ne kadar fazla üretimi yurt içinde yapabilirsek, sektör o denli ölçek ekonomisi yakalar, karlılığını arttırır, katma değer üretir, istihdamı yükseltir, cari açığı düşürür" dedi.
     Otomotiv sanayinin imalat sanayi içinde de büyük öneminin olduğunu ifade eden Büyükekşi, otomotiv sektörünün bir çok alt sektörle entegre çalıştığını, tedarikçilerini kimyadan tekstile birçok alt sektörü kapsadığını söyledi.
     Büyükekşi, bu yüzden otomotiv sektörünün verimli çalışmasının, yüksek teknoloji kullanmasının diğer sektörler için de önem taşıdığına dikkati çekti. Otomotiv yan sanayisinin de çok başarılı olduğunun ve global zincirlerle çalışan otomotiv sektörü üreticilerinin uluslararası standartlarda ürün üretmeye hazır hale geldiğinin altını çizen Büyükekşi, "Yeni Teşvik Yasası, stratejik sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni açılımlara vesile olacak. Temenni ediyorum ki, bugün; otomotiv sektörünün Türkiye'deki geleceği için çok önemli bir başlangıç noktası olacak" değerlendirmesinde bulundu.
    
     Muahbir: Murat Birinci
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir