TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"6. Bölgeye yapılan teşvikler huzur ve barış ortamı sağlanırsa…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"6. Bölgeye yapılan teşvikler huzur ve barış ortamı 
  sağlanırsa…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"6. Bölgeye yapılan teşvikler huzur ve barış ortamı sağlanırsa son derece iddialı ve cazip. Firmaları motive edecek düzeyde..."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 6. Bölgeye yapılan teşviklerin huzur ve barış ortamı sağlanırsa son derece iddialı ve cazip olduğunu belirterek, "Teşvikler, firmaları motive edecek düzeyde. Can ve mal güvenliği de olursa firmaların bu konuyu çok daha gündemlerine alacaklarını düşünüyorum" dedi.
     Büyükekşi, TİM tarafından yapılan 2012 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin gerçekleşmeleri ve 2013 yılına yönelik beklentileri kapsayan ihracatçı eğilim anketinin sonuçlarını açıkladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     "İmralı ile yapılan görüşmeler Doğu'daki ihracatı nasıl etkileyecek-" sorusuna, Büyükekşi, "Türkiye'nin bir barış ortamında olmasını her zaman destekliyoruz. Türkiye'de bir ayrışma olduğunu düşünmüyoruz. Etle tırnak gibiyiz. Barış ortamı teröre harcanan paraların istihdama dönmesini sağlayacaktır. Bir an önce terörün bitmesini arzuluyoruz" diye cevap verdi.
     Büyükekşi, "2013'te 6.Bölgeye yatırım da bir artış var mı-" sorusuna karşılık, "6. Bölgeye yapılan teşvikler huzur ve barış ortamı sağlanırsa son derece iddialı ve cazip. Firmaları motive edecek düzeyde. Can ve mal güvenliği de olursa firmaların bu konuyu çok daha gündemlerine alacaklarını düşünüyorum. Zira firmalarımızı gidip yurt dışında yatırım yapacağına kendi insanına ve ülkesine yapar ki bunu bir sosyal sorumluluk olarak da görüyorum" şeklinde konuştu.
     Büyükekşi, enerji maliyetleriyle ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti:
     "Bu konuda çok çözüm göremiyoruz. Türkiye'nin bir an önce alternatif enerji kaynaklarına dönmesi lazım. Bu noktada enerji verimliliğine de dikkat edilmesi gerekir. Yeni yatırımlarda daha az enerji tüketen alt yapılar oluşturulmalı. Alternatif enerji kaynaklarına hızla yönelip verimliliği artırmalıyız. Yoksa devletin enerji fiyatlarını düşürmesini beklemiyoruz."
     Büyükekşi, geçen yıl istihdam hedefi olarak 200 bin sayısını hedeflediklerini ancak bu yıl bu sayıyı 150 bine indirdiklerini kaydetti.
     Türkiye'nin 2023 hedefleri açısından 2012'ye göre bu yıl daha ümitli olduklarını ifade eden Büyükekşi, şöyle konuştu:
     "Geçen yıl AB'ye yaptığımız ihracat ortalama yüzde 7 düşüş gösterdi. Oysa bu yıl Ocak ayında AB'ye ihracatımızda artış var. Bu da bizi gelecek açsından daha ümitli yapıyor. Parite biraz daha iyi gidiyor. Bu da bizim açımızdan bir avantaj. 2023 hedefleri ise planlarımız dahilinde gidiyor."
     Büyükekşi, "İmalat sanayinde bir daralma olacak mı-' sorusuna ise şu yanıtı verdi:
     "Merkez Bankası Başkanın bir açıklaması var. 'Ne kadar ihracat artarsa o kadar da iç piyasanın artmasına izin vereceğiz' diyor. Hatta şöyle bir tabir vardı; 'Geçen yıl tek kanatlı uçtuk, bu yıl çift kanatlı uçacağız' diye. Öyle olacağını düşünmüyoruz ve öyle olmaması da lazım. Eğer ihracatta bir artış olacaksa ki, sinyaller olacak yönde. MB bu ocak ayında kredilerdeki büyümeyi görünce hemen frene bastı. Yüzde 4'lük bir büyümeye sıcak bakmıyoruz. 5 ve 5'in üzerinde olması lazım. Kısa vadeli hedeflere odaklanırsak uzun vadeli hedefleri ıskalarız. O yüzden bunun göz önüne alınması gerektiğini düşünüyoruz."
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir