TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Firmaların Ocak-Mart 2013 dönemi kur tahmini 1,79 iken, yıl…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Firmaların Ocak-Mart 2013 dönemi kur tahmini 1,79 
  iken, yıl…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Firmaların Ocak-Mart 2013 dönemi kur tahmini 1,79 iken, yıl sonunda kurun 1,84 olacağı beklenmektedir" -"Enflasyon beklentisi yüzde 7,37, büyüme beklentisi ise yüzde 6,29 olarak hesaplanmaktadır" -"Kur savaşlarında Türkiye'nin proaktif davranması ve ihracatçının elini zayıflatmaması gerekiyor"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların yüksek oranda büyüme beklentisi içinde olduklarını belirterek, firmaların Ocak-Mart 2013 dönemi kur tahmininin 1,79 iken, yıl sonunda kurun 1,84 olacağı beklentisi olduğunu kaydetti.
     Dış Ticaret Kompleksi'nde TİM tarafından yapılan 2012 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin gerçekleşmeleri ve 2013 yılına yönelik beklentileri kapsayan ihracatçı eğilim anketinin sonuçlarını açıklayan Büyükekşi, maliyet kalemleri açısından geçen yılın aynı dönemine göre girdi maliyetlerinin arttığını, ihracatçı firmaların oranının yüzde 61,8 olduğunu kaydetti.
     Firmaların yüzde 45,5'inin ihracat, yüzde 39,2'sinin üretimlerinin geçen senenin aynı dönemine oranla arttığını ancak, ihracatçıların yüzde 47,5'inin 2012'nin 4'üncü çeyreğinde genel karlılık ve ihracatta karlılık düzeylerinin azaldığını ifade eden Büyükekşi, 2013'ün ilk çeyreğinde girdi maliyetlerinin artacağı beklentisinde olan ihracatçıların oranının yüzde 50,4 iken, üretim ve ihracatlarının artacağını belirtenlerin oranının ise sırasıyla yüzde 35,3 ve yüzde 38,6 olarak hesaplandığını bildirdi.
     İhracatçıların yarısından fazlasının, genel karlılık ve ihracatta karlılık düzeylerinde herhangi bir değişim öngörmediğini, ihracatçı firmaların yüzde 64,2'sinin üretimde kullandıkları ham maddeleri yurt içinden temin ettiklerini, bu oranın 2012'nin 4'üncü çeyreğinde ilk 500 ihracatçı listesinde yüzde 57,2'ye düştüğünü belirten Büyükekşi, ihracatçı firmaların yüzde 34'ünün 2012'nin 4'üncü çeyreğinde ihracatta yeni pazarlara girebildiklerini kaydetti.
     Büyükekşi, "İhracatta yeni pazarlara girebilme oranları yıllar itibarıyla karşılaştırıldığında, 2012'de bir önceki yıldan yüzde 3,1 artışla yüzde 33,6'lık orana erişmektedir. 2013'ün ilk çeyreğinde ilk kez erişilmesi planlanan ilk 5 ülke Rusya, ABD, Çin, Irak, ve Almanya olarak sıralanmaktadır. İhracatçıların yüzde 21,4'ü ise 2013'ün ilk çeyreğinde bu anlamda herhangi bir atılım planlamadıklarını belirtmektedir" diye konuştu.
     2012'nin son çeyreğinde ihracatçıların gelirlerinin yüzde 60,7'sini ihracattan elde ettiğini, aynı dönem içerisinde ihracat pazarlamasında rekabetçi fiyat sunamama ve hedef ülkelerdeki ekonomik koşullar olarak iki sorunun belirginleştiğine dikkati çeken Büyükekşi, ihracatçıların dış finansman talebinin 2012'den itibaren yükseliş trendinde olduğunu söyledi.
     Firmaların dış finansman ihtiyaçlarını yoğunlukla özel bankalardan karşıladığını belirten Büyükekşi, ikinci sırada Eximbank'in tercih edildiğini, ilk 500 ihracatçı firma nezdinde özel bankalar ve kamu bankaları ön plana çıkarken, ikinci 500 firma arasında Eximbank ve leasing alternatiflerinin tercih edildiğini bildirdi.
     Kur savaşlarına da değinen Büyükekşi, "Türkiye'nin bu konuda proaktif davranması ve ihracatçının elini zayıflatmaması ve pazardaki gücünün kesinlikle azalmaması gerekiyor. Bu da rekabetçi fiyat sunmaktan geçiyor. O yüzden ihracatçının yeni rekorlar kırması, yeni pazarlara girmesi ve karından fedakarlık etmesi konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunu aşabilmek için yoğun çabalar harcıyoruz. Türkiye'nin ihracatçıya finansman konusunda pozitif ayrımcılık yapmasını daha önce de söyledik" dedi.
     Kur riskinden korunmak amacı ile herhangi bir araç kullanmadıklarını belirten firmaların oranının yüzde 57,2 olduğunu anlatan Büyükekşi, en sık tercih edilen enstrümanın 'forward' tekniği olduğunu kaydetti.
    
     -"2012'nin 4'üncü çeyrekte çalışan sayısı 166 olarak hesaplandı"-
    
     Büyükekşi, 2012'nin 4'üncü çeyrekte sektörde ortalama çalışan sayısının 166 olarak hesaplandığını vurgulayarak, "Bu dönemde ilk 500 kategorisinde yer alan firmalarda mavi yakalılardaki hareketlilikten kaynaklanan çalışan sayısındaki artış dikkat çekmektedir. Mavi yakalıların sayısı 233'ten 328'e yükselmiştir"dedi.
     TİM Başkanı Büyükekşi, 2013'ün ilk çeyreğinde yeni çalışan istihdam edeceğini belirten firmaların yüzde 29,9'u beyaz yakalı, yüzde 32,1'inin ise mavi yakalı çalışan istihdam etmeyi planladıklarını söylediğini ifade ederek, "Bu bilgilerden hareketle firmaların 2013 içerisinde ortalama 8 yeni çalışan istihdam edecekleri hesaplanmaktadır. İhracatçı firmaların yüzde 44,2'si 2012'nin son çeyreğinde yurt içinde yatırım yapmadıklarını söylemektedir. Aynı dönemde yurt dışında yatırım yapmamış olma eğilimi yüzde 77,6'ya yükselmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen yatırım hamlelerinde modernizasyon ve kapasite artırımı ilk iki sırada yer almaktadır" şeklinde konuştu.
     Büyükekşi, yılın ilk çeyreği olan Ocak-Mart 2013 dönemi de planlanan yatırımlar açısından 2012'nin son çeyreği ile paralellik gösterdiğine vurguladı.
    
     -İhracatçıların yüzde 40'ı 2013'ün olumlu bir yıl olacağına inanıyor"-
    
     Büyükekşi, araştırmada, ihracatçıların piyasa beklentilerinin de sorgulandığını belirterek, şöyle konuştu:
     "Firmaların Ocak-Mart 2013 dönemi dolar-lira kur tahmini 1,79 iken, yıl sonunda kurun 1,84 olacağı beklenmektedir. Enflasyon beklentisi yüzde 7,37, büyüme beklentisi ise yüzde 6,29 olarak hesaplanmaktadır. Bu bağlamda, ihracatçılarımızın yüksek oranda büyüme beklentisi içinde olduklarını söyleyebiliriz.
     İhracatçılar genelinde 2013'ün kendi sektörleri ve Türkiye açısından durağan geçeceklerini öngörmektedirler. Ancak ihracatçıların yaklaşık yüzde 40'ı 2013'ün olumlu bir yıl olacağı ümidini taşımaktadır. Avrupa ve dünya ekonomileri açısından genel görünümün durağan olacağı görüşü hakimdir.
     İhracatçıların TİM ve İhracatçı Birlikleri'nden öncelikli beklentileri yurt dışı pazarlar hakkında bilgi, bürokratik sorunların çözümü, tanıtım ve fuarlar hakkında destek ve ihracatçıların finansman sorunlarına çözüm önerileridir."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir