TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Türkiye işsizliği indirme konusunda büyük mesafe kat etti"

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Türkiye işsizliği indirme konusunda büyük mesafe kat etti"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Türkiye işsizliği indirme konusunda büyük mesafe kat etti"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin işsizliği indirme konusunda büyük mesafe kat ettiğini bildirdi.
     TÜİK'in bugün açıkladığı temmuz ayı istihdam verileri ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Büyükekşi, büyümeyi sırtlayan ve cari açığın düşürülmesinde büyük katkı sağlayan ihracatın, işsizliğin azaltılmasında da etkili olduğunu belirtti.
     Büyükekşi, işsizlik rakamlarının gerilemesini sürdürdüğüne işaret ederek, geçen yılın temmuz ayında yüzde 9,1 olan işsizlik oranının, ihracatın büyük etkisiyle bu yılın aynı döneminde yüzde 8,4'e kadar gerilediğini, son 1 yılda 545 bin yeni istihdam sağlanırken, işsiz sayısının 186 bin azaldığını ifade etti.
     Son rakamlara göre Avrupa Bölgesi'nde işsizliğin yüzde 11,4, Amerika'da yüzde 7,8 olarak seyrettiğini hatırlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Yunanistan'da işsizlik oranının yüzde 25,1, İspanya'da yüzde 24,6, İtalya'da yüzde 10,7, Fransa'da yüzde 10,2 olduğunu ortaya koyduğumuzda, Türkiye'nin işsizliği indirme konusunda büyük mesafe kat ettiğini, Türkiye'nin istihdamda geldiği seviyenin tatmin edici olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bu noktada ihracatın istihdama katkısının oldukça önemli olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Yıl sonu için belirlenen 150 milyar dolar hedefine doğru adım adım ilerlerken, Türkiye'nin büyüme ve istihdam artışı ihracatın büyük desteği sayesinde gerçekleşiyor. AB'de yaşanan krize rağmen, ihracatçılarımız alternatif pazarlardaki başarısı sayesinde üretmeye, ihracata devam ediyorlar.
     Önümüzdeki dönemde de girişimcilerimiz ve ihracatçılarımız yeni yatırım teşvik paketini çok iyi değerlendirerek yeni istihdam sahaları açmaya ve işsizlik oranını düşürmeye devam edecektir. Özellikle 6. Bölgeye sağlanan teşvikler, bölgede istihdamın ve yatırım imkanlarının arttırılması için büyük fırsatları içinde barındırıyor. Bununla birlikte Resmi Gazete'de 13 Ekim tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren ve 6'ncı bölgede sabit yatırımın yüzde 50'si ile sınırlandırılan işveren primi destekleme tavanı ile stratejik yatırımlar için sabit yatırım tutarının yüzde 15'iyle sınırlandırılan sigorta primi işveren payı desteğindeki sınırlamanın kaldırılmasını da oldukça olumlu buluyoruz."
     Büyükekşi, bu yeni değişiklikler ile 6. Bölgeye özellikle emek yoğun sektörlerde yatırım yapmanın cazibesini daha fazla artacağına ve en kısa sürede yeni teşvik sisteminin de istihdam rakamlarını pozitif yönde etkilemeye başlayacağına inandıklarını dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir