TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Cari açık, yıllıklandırılmış olarak 17 ayın en düşük seviyesine…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Cari açık, yıllıklandırılmış olarak 17 ayın en düşük seviyesine…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Cari açık, yıllıklandırılmış olarak 17 ayın en düşük seviyesine inerek 59 milyar dolara düşmüştür" -"İhracat, cari açığa şifa oldu" -"Cari açıktaki düşüş, ithalattaki azalmadan değil, ihracattaki artıştan kaynaklanmaktadır"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, cari açığın yıllıklandırılmış olarak 17 ayın en düşük seviyesine inerek 59 milyar dolara düştüğünü belirtti.
     Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklamada, cari açığın ağustos ayında 1,18 milyar dolara gerileyerek, son 34 ayın en düşük seviyesine indiğini, 2012 yılının 8 aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33,4 gerilediğini ifade ederek, "Dünya ekonomilerinin durgunluğa teslim olduğu bir dönemde, Türkiye'nin büyümesine net katkı sağlayan ihracatın, bugün açıklanan dış ticaret verilerine göre de cari açığa şifa olduğu görülmüştür" dedi.
     Ödemeler dengesi verilerine göre, ağustos ayında ihracatın yüzde 14,5 arttığını, ithalatın ise yüzde 4,8 azaldığını hatırlatan Büyükekşi, ağustos ayında Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığının piyasa beklentisinin de altında gerçekleşerek 1,18 milyar dolara indiğini dile getirdi. Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Cari açık, 2012 yılının ilk 8 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,4 azalarak 36 milyar dolara gerilerken, yıllıklandırılmış olarak da 17 ayın en düşük seviyesine inerek 59 milyar dolara düşmüştür. Revize edilmiş Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin 58,7 milyar dolar olduğu dikkate alındığında cari açığın yıl sonunda hedeflenen rakamlara gerileyeceğini söyleyebiliriz.
     Bu yılın ilk 8 aylık döneminde, dış ticaret açığı da 16 milyar 148 milyon dolar azalarak 45 milyar 191 milyon dolara düşmüştür. 8 aylık dönemde ihracat yüzde 13 artarken, ithalat yüzde 2 azalmıştır. Bu tablonun da net bir şekilde gösterdiği gibi, cari açıktaki düşüş, ithalattaki azalmadan değil, ihracattaki artıştan kaynaklanmaktadır. İstihdama katkısının yanı sıra, büyümeye tam destek veren ihracat, Türkiye'nin kronik sorunlarının başında gelen cari açığın düzeltilmesinde de büyük rol oynamaktadır. İhracatçılarımız, dünya ekonomilerindeki durgunluğa, en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa'daki krize ve Orta Doğu'daki siyasi istikrarsızlığa rağmen, yeni pazarlara açılmış ve bu zor süreçte ihracatı artırma başarısını göstermiştir."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir