TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Büyüme hedefini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağız"

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Büyüme hedefini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağız"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Büyüme hedefini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağız"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Büyüme hedefini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağız" dedi.
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından açıklanan ve Türkiye'nin 2013-2015 makroekonomik hedeflerini kapsayan Orta Vadeli Plan (OVP) hakkında değerlendirmede bulunan Büyükekşi, "Bu yıl büyüme hızının yüzde 3,2, 2013 büyüme hızının yüzde 4 ve ihracat hedeflerinin 2013 yılında 158 milyar dolar, 2014 yılında 172,3 milyar dolar, 2015 yılında 187,1 milyar dolar olarak revize edilmesini dünya ekonomik konjonktürünü değerlendirdiğimizde ihtiyatlı bir bakış açısı olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Dünya ekonomilerinde yaşanan aşırı dalgalanmaların devam ettiğini, dolayısıyla risklerin yüksek olduğu bu atmosferde iç ve dış istikrarını temin eden Türkiye ekonomisinin büyüme, ihracat ve istihdam artışına devam etmesinin çok önemli bir başarı olduğunu belirten Büyükekşi, "Bununla birlikte ihracatın artan performansı sayesinde Türkiye ekonomisinin daha hızlı büyüyeceğine inanıyoruz. İhracatın üçüncü çeyrekte gösterdiği olumlu performansı ve 4. çeyrekte de bu tablonun devam edeceğini beklediğimiz için Türkiye'nin büyüme hedeflerini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağını düşünüyoruz" dedi.
     Eylül ayı itibariyle Avrupa pazarında kısmi bir toparlanma başladığını Diyarbakır'da yaptıkları açıklamada kamuoyuna duyurduklarını hatırlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Ekim ayının ilk haftası itibariyle bu toparlanma hız kesmeden devam ediyor. Dolayısıyla son çeyrekte Avrupa pazarında ciddi bir toparlanma ihtimali artıyor. Bu toparlanmanın, dünya ekonomilerinin geneline yayılarak 2013 yılında da sürmesini ve bu durumun ülkemizin ihracatına pozitif katkı yapmasını bekliyoruz."
     Büyükekşi, "Gelişmiş ülke pazarlarının önümüzdeki sene toparlanacağı ve alternatif pazarlarda yakaladığımız olumlu tablonun süreceği beklentilerini de göz önüne aldığımızda, ihracatçılarımızın 2013 yılı için OVP'de belirlenen 158 milyar dolar ihracat hedefini aşacaklarına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir