TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

2023 Türkiye İhracat Stratejisi'nin, 19 stratejik hedef, 72 eylem ve 72 ölçüt ile devlet projesi haline geldiğini belirterek, "55 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak, 2023 yılı hedefiyle Türkiye'nin ulaşacağı büyük değişim dalgasının ilk aşamasını tanımlamış oluyoruz. Türkiye, ihracatçılardan aldığı güven ve güç ile vizyoner bir geleceğe sağlam adımlarla ilerleyecektir" dedi.

     Büyükekşi, TİM tarafından hazırlanan "2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı"nın, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı olarak bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak devlet belgesi haline gelmesine ilişkin yazılı açıklamasında, Türkiye'de ilk defa bir sivil toplum kuruluşunun, uzun vadeli bir strateji planı yaparak, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedeflediğini ve bu hedefi başaracağına yürekten inandığını ifade etti.
     Türkiye ekonomi tarihinde sivil toplum kuruluşları açısından "dönüm noktası" yaşandığını kaydeden Büyükekşi, "Kamu ve özel sektör aklı bir araya gelerek, Türkiye'nin ortak aklını ortaya çıkarmış, bu ortak akılı ülkemizin büyük hedeflere ulaşması noktasında kullanmıştır. 2023 Türkiye İhracat Stratejisi, Türkiye'nin vizyoner stratejisi haline gelmiştir. Türkiye artık tek yürek, tek amaç etrafında birleşmiştir" dedi.
     Büyükekşi, 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı'nın, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, Türkiye'nin ihracatını 500 milyar dolara çıkararak, Türkiye'nin yakaladığı ihracat ivmesinin sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla hazırlandığına değinirken, Türkiye'nin gerekli yapısal dönüşümleri gerçekleştirmesi durumunda, 2023 yılı sonunda 2 trilyon dolar milli gelir ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almayı hedeflediğini hatırlattı.
     2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı'nın temel amacını, "Türkiye'nin ihracat atılımına yönelik olarak belirlenen hedefler doğrultusunda bütünsel bir 'eylem planı' oluşturmak ve ihracatın sürdürülebilir olmasını sağlamak" şeklinde açıklayan Büyükekşi, şu bilgileri verdi:
     "2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı, Harvard Üniversitesi Profesörü Robert Kaplan tarafından tasarlanan 'Balanced Scorecard' yaklaşımı ile hayata geçirilmiştir. 24 ihracatçı sektörlerin katılımıyla, dinamik bir performans programı oluşturulmuştur. 2023 ihracat stratejisi, teknoloji, inovasyon, Ar-Ge ve girişimcilik üzerine odaklanmıştır. Strateji kapsamında dünya ticareti, dünya ticaretini etkileyen ekonomik değişkenler, pazar paylarımız analiz edilmiş ve Türkiye'nin ihracat vizyonu, 3 aşamada 4'er yıllık vizyonlar ile atılım-yatırım-liderlik şeklinde dönemlere ayrılmıştır."
    
     -"Artık ihracatımızın bir rotası var"-
    
     Büyükekşi, 2023 Türkiye İhracat Stratejisi'nin, 19 stratejik hedef, 72 eylem ve 72 ölçüt ile devlet projesi haline geldiğini belirterek, "55 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak, 2023 yılı hedefiyle Türkiye'nin ulaşacağı büyük değişim dalgasının ilk aşamasını tanımlamış oluyoruz. Türkiye, ihracatçılardan aldığı güven ve güç ile vizyoner bir geleceğe sağlam adımlarla ilerleyecektir" dedi.
     Bundan sonra toplumun her kesiminin bu hedefi sahiplenmesinin, Türkiye için önem taşıdığını kaydeden Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Sokakta yürüyen vatandaşımızın refahının artması, ihracatımızın sürdürülebilir bir biçimde artmasından geçiyor. Şirketlerimizin de 500 milyar dolar hedefine ulaşabilmemiz için büyüme, yatırım ve hedef pazarlar gibi temel konuları yeniden gözden geçirerek ülke ihracat hedefine göre revize etmeleri büyük önem taşıyor. Artık ihracatımızın bir rotası var. Başta ihracatçılarımız olmak üzere bütün şirketlerimizin buna göre pozisyon almalarında yarar görüyoruz."
    
    
    


Bu haberi 291 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir