TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi AA Finans Masası'na konuk oldu -TİM Başkanı Büyükekşi (1):…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi AA Finans Masası'na konuk oldu
  -TİM Başkanı Büyükekşi (1):…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi AA Finans Masası'na konuk oldu -TİM Başkanı Büyükekşi (1): -"(Merkez Bankasının faiz kararı) İnşallah bir rahatlamaya fayda sağlayacak. Kredi maliyetlerinin düşmesini sağlayacak" -"Merkez Bankasının son kararını geçen ay bekliyorduk ama bir ay gecikti" -"Eximbank'ın bu seneki gerek sigorta, gerekse nakdi verdiği kredilerin oranında yüzde 75'e yakın bir artış oldu" -"(Tablet bilgisayarlar ve akıllı tahtalar) Bunların Türkiye'de mutlaka üretilmesi, böylelikle burada bir teknoloji oluşup ihraç edilmesi bizim açımızdan önemli" -"Nano teknoloji ve yenilenebilir enerji de bizim için yine son derece önemli sektörler. Bunların Türkiye'de üretilip ihraç edilmesi hedeflerimizden bir tanesi" -AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk: -"Türkiye'nin büyümesindeki lokomotif gücü ihracattır. AA, tüm ihracatçıların sesini dünyaya duyurmak için her şeyi hazır hale getirmiştir"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankasının faiz koridorunu daraltmasının bir rahatlamaya fayda sağlayacağını belirterek, "Kredi maliyetlerinin düşmesini sağlayacak" dedi. Büyükekşi, Eximbank'ın bu seneki gerek sigorta gerekse nakdi verdiği kredilerin oranında yüzde 75'e yakın bir artış olduğunu da kaydetti.
     Mehmet Büyükekşi, Anadolu Ajansı'nın (AA) İstanbul'da Finans Editörlüğü bünyesinde başlattığı AA Finans Masası'na konuk oldu.
     Türkiye'nin en eski ve köklü kurumu olan Anadolu Ajansı'nın yaptığı yeni oluşumda bulunmanın büyük bir onur olduğunu söyleyen Büyükekşi, "Bu oluşumun bu şekilde yeniliğe imza atması bizim açımızdan, Türkiye'nin ihracatı açısından da son derece önemli. Gerek Arapça gerek diğer dillerdeki yayınlarla doğru okunabilmemiz ve mesaj verebilmemiz çok önemli. Siz de buna ayna oluyorsunuz" diye konuştu.
     Büyükekşi, ihracatta pazar çeşitlendirilmesine gidilmesinin önemini vurgulayarak, özellikle başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere birçok ülkeye yapılan gezilerde ticaret heyetlerinin düzenlendiğini anlattı.
     "Özellikle Afrika, Güney Amerika, Uzak Doğu'daki ülkeler bizim için yeni pazarlar. 3-6 Ekim arasında Güney Afrika ve Mozambik var" diyen Büyükekşi, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
     Büyükekşi, "TİM olarak hem 500 milyar doların makro stratejisini gerçekleştirdik hem de 24 ihracatçı birliğimizin stratejisi var. Bu artık devlet stratejisi haline geldi" dedi.
    
     -"İhracata dayalı 'kredi garanti fonu' kurulmasını istiyoruz"-
    
     Büyükekşi, finansla ilgili de bir dizi toplantılar yaptıklarını belirterek, Bankalar Birliği, Eximbank ve TİM yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
     Ardından Katılım Bankaları Birliği ve son olarak da Faktoring Derneği ile benzer bir çalışma yaptıklarını anımsatan Büyükekşi, Merkez Bankasının reeskont kredisinin limitini 5 milyar dolara çıkardığını vurguladı.
     Bu rakamı 10 milyar dolara artırmanın mümkün olduğunu dile getiren Büyükekşi, dün faiz koridorunun tavanının 1,5 puan aşağı çekilmesinin kredi maliyetlerinin aşağı düşmesi açısından son derece önemli olduğuna dikkati çekti.
     Eximbank'ın bu yıl bütçesine koyduğu 2 milyar dolarlık ülke kredisinin çok önemli olduğuna işaret eden Büyükekşi, önümüzdeki yıl bu rakamın daha da artmasını istediklerinin altını çizdi.
     Özellikle ihracatçıların Eximbank ile ilgili kredi kullanmada önüne çıkan en büyük engellerden bir tanesinin teminat sorunu olduğunu söyleyen Büyükekşi, şöyle konuştu:
     "Merkez Bankası kredilerinde aval, diğer kredi konuların da ise teminat hep sıkıntı oluyor. Bununla ilgili sadece ihracata yönelik kredilerde teminat vermek üzere bir ihracata dayalı garanti fonu kurulmasını gündeme getiriyoruz. Bir diğer konu da, ihracatçılara kullandırılacak kredilerde 'pozitif ayrımcılık' diye yola çıktık.
     Burada 2 konuyu gündeme getiriyoruz. Bunlardan bir tanesi ihracatçılara kullandırılacak kredilerin karşılık oranlarının farklılaştırılmasını talep ediyoruz. Yani normal kredi ile ihracat kredisi arasındaki karşılık oranının farklı olmasını talep ediyoruz. İkincisi de ihracatçılara bankaların kullandırmış olduğu risk priminin daha düşük hesaplanmasını talep ediyoruz."
    
     -"Güney Kore'de böyle bir kredi garanti fonu var"-
    
     Büyükekşi, ihracat konusunda destek olmak, üretimi ve istihdamı planlarken mutlaka ihracatı da birlikte düşünmek gerektiği konusunda bir konsensüs olduğunu ifade ederek, burada finansmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti.
     "Eximbank'ın bu seneki gerek sigorta, gerekse nakdi verdiği kredilerin oranında yüzde 75'e yakın bir artış oldu" diyen Büyükekşi, Eximbank ile faktoringcilerin özellikle ihracatın finansmanı için çalışmaya başladığını aktardı.
     Krediler için garanti fonu gibi bir düşünce olmadığını ama bunun kendilerinin talebi olduğunu kaydeden Büyükekşi, "Özellikle KOBİ'ler bu konuda sıkıntı içerisinde. Biz hem Eximbank'ın hem de bankaların ortak olabileceği, KOBİ'lere yönelik bir kredi garanti fonu kurulmasını talep ettik. Sadece ihracat yapan şirketlere yönelik, hem özel bankalara hem de Eximbank'a teminat konusunda garanti verilmesini talep ettik. Güney Kore'de böyle kurulmuş bir kredi garanti fonu var" şeklinde konuştu.
     Büyükekşi, bu fona gerekirse TİM'in de belli bir ölçüde ortak olabileceğini anlattı.
    
     -"Amacımız şirketlerin halka açılmaları konusunda tanıtım yapmak"-
    
     Bankalarla yaptıkları çalışmanın bir benzerini SPK, İMKB ve aracı kuruluşların temsilcisi dernekler ile Takasbank'la birlikte yaptıklarını ve bir protokol imzaladıklarını anımsatan Büyükekşi, "Amacımız şirketlerin halka açılmaları konusunda tanıtım yapmak" dedi.
     Bu yeni toplantılarla önemli adımlar atacaklarını belirten Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Önümüzdeki dönemde de tanıtımları gerçekleştireceğiz. Finansmanın alternatifleri konusu, 2 gün önce sukuk konusu vardı ve önemliydi. 5 kat talep geldi. Eximbak da uzun vadeli bir tahvil ihracına çıktı. Ona da 7 kat talep geldi.
     Garanti fonunun yanında işçilerin kıdem tazminatı ile ilgili bir konu daha gündeme getirdik. Bu da aslında tasarrufu farklı bir hale getirebilecek bir konu. Onu da destekliyoruz. Özellikle kıdem tazminatı fonunun kurulup, işçilerin geleceğinin garantisinin olması lazım."
    
     -"Merkez Bankası'nın son kararını geçen ay bekliyorduk"-
    
     Finansman maliyetleri açısından Türkiye'nin mutlaka ihracata farklı davranması gerektiğini savunan Büyükekşi, bu konuda Merkez Bankasının faiz koridorunu daraltmasının önemine dikkati çekti.
     Büyükekşi, "Merkez Bankasının son kararını geçen ay bekliyorduk ama bir ay gecikti" dedi.
     Orta Vadeli Programdaki yüzde 4 büyüme hedefine de değinen Büyükekşi, "TİM olarak biz bunun üzerine çıkacağımızı düşünüyorduk, 4-5 arası bir yere. Son 2. çeyrekteki 2,9'luk büyüme ki piyasada hiç bir katkı yok, ihracatın önemli bir katkısı var. O yüzden bu atılan adım önemli, inşallah bir rahatlamaya fayda sağlayacak. Kredi maliyetlerinin düşmesini sağlayacak" yorumunu yaptı.
    
     -"İhracatın 7 milyar dolar civarında bir kısmı Eximbank tarafından sigortalı"-
    
     Şu anda ihracatın 7 milyar dolar civarında bir kısmının Eximbank tarafından sigortalandığı bilgisini veren Büyükekşi, bunun dışında faktroing şirketlerinin de yaptığı çalışmalar olduğunu kaydetti.
     Büyükekşi, bu seneki orta vadeli programa uyumlu ihracat hedeflerinin 148 milyar dolar olduğunu, bu rakamı 150 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Şu anda 1 milyar dolar ihracat yapan 8 firma var. Bu firmaların sayısını artırma gibi çalışmalarımız var. Şu anda 55 bin ihracatçı firmamız var, bunu 70 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2001 yılında sadece 4 ilimiz 1 milyar dolar ihracat yaparken, 2011 yılında 16 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor. 2023 yılında da hedefimiz 29 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat yapması" şeklinde konuştu.
    
     -'Bilgi teknolojileri, nano teknoloji ve yenilenebilir enerjide ihracatçı olmak istiyoruz"-
    
     Milli Eğitim Bakanlığının Fatih Projesini hatırlatan Büyükekşi, "Bunun bizi ilgilendiren kısmı, bunun Türkiye'de mutlaka üretilmesi, böylelikle burada bir teknoloji oluşup ihraç edilmesi bizim açımızdan önemli. Nano teknoloji ve yenilenebilir enerji de bizim için yine son derece önemli sektörler. Bunların çoğu şu anda maalesef ithal ediliyor. Bunların Türkiye'de üretilip ihraç edilmesi hedeflerimizden bir tanesi" diye konuştu.
    
     -"Fatih Projesi ihracatın artmasına da katkı sağlayacak"-
    
     İhracat açısından çözülmesi gereken sorunlardan birinin bilgi teknolojileri olduğunu kaydeden Büyükekşi, "Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi açısından ortaya çıkan en önemli konu, katma değeri yükseltebilmek. Katma değeri yükseltmek için de bizim çok önemli bir yetiştirilmiş insan kaynağına ihtiyacımız var. O yüzden de bu tablet projesi çok önemli. Çünkü burada eğitim kalitesinin artması gerekiyor. Eğitimin kalitesini arttırabilirsek o zaman bizim daha bir çok bilgiyle donatılmış bir insan kaynağımız olacak. Burada da Ar-Ge, inovasyon ve tasarımın gücü ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
     Tasarım ve Ar-Ge'yle ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Büyükekşi, "Örneğin, 17 farklı dalda tasarım yarışması gerçekleştirdik. 7 farklı dalda Ar-Ge proje pazarı yarışmaları yaptık. Bunu daha sonra bir lansmanla duyuracağız. Önümüzdeki aralık ayında bunların hepsini bir çatı altında topluyoruz. Aralık ayında önemli bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Geçen yıl yaptığımız Türkiye İnovasyon Konferansı'nı bu sene çok daha farklı bir konsepte yine gerçekleştireceğiz" bilgisini verdi.
    
     -"AA'nın hedefi Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmak"-
    
     AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de, video konferans yöntemiyle AA Finans Masası'na katıldı. Türkiye'deki finans haberlerini en hızlı duyurmak için AA Finans Haberleri Terminali'nin oluşturulduğunu belirten Öztürk, şunları kaydetti:
     "Burada en doğru ve en hızlı haberi abonelerimize ve Türkiye'ye duyurmak için bir çalışma yapıyoruz. Bizim niyetimiz şudur; çok hızlı büyüyen, güçlü, ekonomisiyle söz sahibi olmak isteyen bir Türkiye var. Bu Türkiye'nin sesinin olması gerekir. Türkiye'nin bütün alanlardaki faaliyetlerini duyuracak ses olması gerekiyor.
     AA'nın hedefi bu sesi tüm dünyaya duyurmaktır. Bu sene Arapça, Boşnakça, Rusça yayına başladık. İngilizce yayınlarımızı artırdık. Sitemize girdiğinizde 5 dilde yayın yapan bir AA göreceksiniz. Böylece TİM Başkanımızın yaptığı bir konuşma, Ortadoğu'ya yönelik yaptığı bir konuşma, başka bir haber ajansı üzerinden Ortadoğu'ya gitmeyecek. Doğrudan Anadolu Ajansı'nın Arapça Servisi'nin yaptığı haberle bütün Ortadoğu'yu gidecek. Ya da Rusça Servisi'nin haberiyle bütün Kafkasya'ya, Boşnakça Servisiyle bütün Balkanlar'a yayılacak.
     Türkiye'nin büyümesindeki lokomotif gücü ihracattır. AA, tüm ihracatçıların sesini dünyaya duyurmak için her şeyi hazır hale getirmiştir. Büyüyen Türkiye'nin önemli lokomotiflerinden birine Finans Masası'nda hazır olduğumuzu belirtmek isteriz."
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir