TİM başkanı Büyükekşi: -"Türkiye Lojistik Master Planı'nın tamamlanmasına bir an önce ihtiyaç…

  • Yazı boyutu
TİM başkanı Büyükekşi:
  -"Türkiye Lojistik Master Planı'nın 
  tamamlanmasına bir an önce ihtiyaç…

TİM başkanı Büyükekşi: -"Türkiye Lojistik Master Planı'nın tamamlanmasına bir an önce ihtiyaç var" -YASED Başkan Vekili Nas: -"Bugün dünyada küresel yatırım çekme noktasında büyük bir yarış var. ABD bile 'Türkler bize yatırım yapsın' diyor"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye Lojistik Master Planı'nın tamamlanmasına bir an önce ihtiyaç var" dedi.
     Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Toplantı Salonu'nda düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Toplantısında, TİM olarak başta dış ticaret ve gümrükler ile istihdam olmak üzere YOİKK'in tüm teknik komitelerine katıldıklarını söyledi.
     YOİKK Eylem Planlarının Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için önemli bir araç olduğunu belirten Büyükekşi, söz konusu hedeflere ulaşılabilmesi için yeni yatırım ve yatırımcılara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
     Gümrük hizmetlerinde "Tek Pencere Sistemi"ne geçilmesine yönelik çalışmaların başlatılmasını isteyen Büyükekşi, ihracatçının önünün açılmasının gümrüklerdeki işlemlerin hızlandırılmasıyla orantılı olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Lojistik Master planı için TİM olarak bir Lojistik Konseyi oluşturduklarını bildiren Büyükekşi, "Bu konudaki çalışmaları hızlandırıyoruz. Çünkü ihracatımız geliştikçe lojistik sektörünün önemi artıyor. Bir an önce Türkiye Lojistik Master Planının tamamlanmasına büyük ihtiyaç var" dedi.
    
     -"Türkiye başarılı bir yıl geçirdi"-
    
     Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Vekili Adnan Nas da dünyada güvensiz ve kırılgan ortamın olmasına rağmen Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırımcılar açısından başarılı bir yıl geçirdiğini söyledi.
     Türkiye'nin çektiği doğrudan yabancı yatırımın dünyadaki payının yüzde 1'ler düzeyinde bulunduğunu, bunun 3-4'ler seviyesine çıkartılmasının zor olmadığını vurgulayan Nas, "Küresel yatırım çekme noktasında dünyada büyük bir yarış var. ABD bile 'Türkler bize yatırım yapsın' diyor" ifadelerini kullandı.
     Nas, yatırım ortamının daha iyi hale getirilebilmesi için, Hukuk Güvenliği, Vergi ve Teşvikleri, Vasıflı İstihdam, Fikri ve Sanayi Mülkiyet Hakları'nın geliştirilmesi gerektiğini de dile getirdi.
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran ise kurulun oldukça önemli bir diyalog ve aksiyon platformu olduğunun ifade ederek, bu doğrultuda YOİKK'ten vizyoner projeler beklediklerini söyledi.
     Güçlü alt yapı, azaltılan bürokrasi gibi adımlarla yatırım ortamının geliştirilebileceğini dile getiren Başaran, aile şirketlerinin kurumsal yönetim ilkelerini içselleştirebilmeleri gibi konuları önemsediklerini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir