TİM Başkanı Büyükekşi: -"Türkiye'nin ihracatını artırması gerekiyor. Dünya ticaretinden binde…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Büyükekşi: 
  -"Türkiye'nin ihracatını artırması gerekiyor. Dünya ticaretinden 
  binde…

TİM Başkanı Büyükekşi: -"Türkiye'nin ihracatını artırması gerekiyor. Dünya ticaretinden binde 8 pay alıyor. Bunu yüzde 1,5'e çıkarması lazım" -"500 milyar bir slogan değil, nakarat da değil. Burada gereken çalışmaları yapmazsak ve gereken önlemleri almazsak, 500 milyar doları söyleriz. Altı boş olursa hiçbir şey olmaz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatını artırması ve dünya ticaretinden aldığı payı binde 8'den yüzde 1,5'e çıkarması gerektiğini belirterek, "500 milyar bir slogan değil, nakarat da değil. Burada gereken çalışmaları yapmazsak ve gereken önlemleri almazsak, 500 milyar doları söyleriz. Altı boş olursa hiçbir şey olmaz" dedi.
     Büyükekşi, ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladığı Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki toplantının ardından, iş adamlarının sorularını yanıtladı.
     Bir iş adamının "Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat ve 700 milyar dolar ithalat hedefinin bulunduğunu, ayrıca dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi hedefinin olduğunu, hedeflere ulaşmak için 10 yılın kaldığını" belirterek, "Bu hedefi gerçekleştirme şansımız yüzde kaç-" şeklindeki sorusu üzerine Büyükekşi, Kore'nin ihracattaki başarısını örnek gösterdi.
     Kore'nin 12 yıl önceki ihracatının 130 milyar dolar olduğunu hatırlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "2011 yılı ihracatı 554 milyar dolardır. Örnek bir başarı hikayesi var. Bu, olabileceğinin en güzel göstergesi. Ama Kore'de GSYH'nın yüzde 45'i ihracattan kaynaklanıyor. Kaldı ki, bizim yaptığımız 2023 stratejisinde 500 milyar dolar ihracat, 625 milyar dolar ithalat hedefi var. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 80. GSYH'nın yüzde 25'i. Çünkü 2 trilyon dolarlık GSYH planlanıyor. Dünyadaki en büyük ekonomiler arasına girmek sadece ihracatla olmaz, toplam büyüklükle olur. Bir ülkenin hiç ihracatı olmasa da ülke büyüklüğüyle ölçülebilir. Direkt ihracatla bağlantı kurulmaz. Onu ayırt etmemiz gerekiyor."
    
     -"500 milyar bir slogan ve nakarat değil"-
    
     Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirebilme şansını değerlendiren Büyükekşi, şöyle devam etti:
     "Burada Kore örneği var. Türkiye'de yaptığımız stratejileri, bu çalışmaları bunun için yaptık. 500 milyar bir slogan değil, nakarat da değil. Burada gereken çalışmaları yapmazsak ve gereken önlemleri almazsak, 500 milyar doları söyleriz. Altı boş olursa hiçbir şey olmaz."
     Büyükekşi, ihracatın hedefiyle ilgili iki yıllık bir çalışma programı oluşturduklarını ve bu çerçevede 100'den fazla toplantıda binden fazla katılımcı ile buluştuklarını kaydederek, her sektör için ayrı ayrı bağımsız çalışmalar yaptıklarını belirtti.
     Özellikle bir senaryo üzerine çalıştıklarına işaret eden Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'de yapılan çalışmalar genellikle bir senaryo üzerine yapılmaz. Türkiye'de ilk defa bir sivil toplum örgütü böyle bir çalışma yaptı. Bu çalışmayı yaptıktan sonra hedeflerin hepsini gerçekleştirdi. Hedef şuydu; bunu Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine getirmek. 7 saat sunum yaptık. Daha sonra Başbakan Erdoğan'ın gündemine getirdik. Hükümet programına koydu. Daha sonra muhalefet partilerinin gündemine getirdik. CHP Genel Başkanına sunum yaptık. MHP Genel Başkan Yardımcısına sunum yaptık. Daha sonraki hedefimiz, bunun sadece hükümet politikası olarak değil, devlet projesi olmasıydı. Devlet projesi olabilmesi için de Yüksek Planlama Kurulu'nun imzası gerekiyordu. 8 bakan ve Başbakan imzaladı. Haziran ayında YPK kararı olarak resmi gazetede yayınlandı. Yani devlet projesi oldu. Bunun örneği de şu; 2001 yılında Türkiye'de kriz oldu ve Kemal Derviş ekonominin başına geçti. Yatırım ortamında iyileştirme koordinasyon kurulu oluşturuldu. Devlet politikası olarak yapıldığı ve resmi gazetede yayınlandığı için hükümet değişti şu anda 3 hükümet kuruldu. Yatırım Ortamı İyileştirme Toplantıları ilgili bakan nezdinde devam ediyor. Bizim de bu yaptığımız çalışma ekonomi bakanı nezdinde, ilgili bütün bakanlıkların müsteşarlıkları ile birlikte TİM'in içinde olduğu bir ortamda her yıl kontrol edilecek. Biz de bunun sevincini yaşıyoruz."
    
     -"Türkiye'nin ihracatını artırması gerekiyor"-
    
     Büyükekşi, her sektör için ayrı ihracat hedefi belirlediklerine de değinerek, şu bilgileri verdi:
     "Örneğin tekstil sektörün 20 milyar dolar. Otomotivin 75 milyar dolar. Makinenin 100 milyar dolar. Bunların toplamını tek tek yaptığımızda 545 milyar dolar eder. Eğer gerekenler yapılırsa, 350 sayfalık bir ansiklopedi gibi bir çalışma olacak. Her sektör için değerlendirirsek, 6 bin sayfalık bir çalışma var. Arkasında büyük bir emek var. Biz gönülden inanıyoruz. Ama yıllık yüzde 12 ortalama, Türkiye'nin ihracatını artırması gerekiyor. Dünya ticaretinden binde 8 pay alıyor. Bunu yüzde 1,5'e çıkarması lazım. 34,2 trilyon dolar 2023 yılında dünyanın dış ticaret hacmine ulaşmasını bekliyoruz. Yaptığımız senaryo bu. Bunlar gerçekleşirse, onun da büyümesi büyük bir ihtimal. Türkiye'nin topyekun büyümeyi gerçekleştirmesi biz ihracatçılar olarak sürdürülebilir büyümenin ihracat olabileceğini savunuyoruz. Bu bir gerçek. Bunu gerçekleştiren ülkeler bu şekilde yapmıştır. Türkiye bunu yapacak donanıma sahip. Son 7 yılda bunu gerçekleştirdik. Türkiye binde 5 dünya ticaretinden pay alıyordu, bunu binde 85'e çıkardı. Hedefimize doğru adımlarla ilerliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir