TİM Başkanı Büyükekşi: -"İhracatçı sıkı çalışıyor, işsizlik azalıyor" -"Bugün açıklanan istihdam…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Büyükekşi:
  -"İhracatçı sıkı çalışıyor, işsizlik azalıyor"
  -"Bugün açıklanan istihdam…

TİM Başkanı Büyükekşi: -"İhracatçı sıkı çalışıyor, işsizlik azalıyor" -"Bugün açıklanan istihdam verileri Türkiye'nin giderek diğer ülkelerden pozitif olarak ayrıştığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçının sıkı çalıştığını ve işsiliğin azaldığını söyledi.
     Büyükekşi, TÜİK tarafından açıklanan istihdam verilerine ilişkin yazılı açıklamasında, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın büyük kısmının işsizlik sorunu ile mücadele ederken, Türkiye'de işsizliğin gerilemesinin, dikkatlerin bir kez daha Türkiye üzerinde yoğunlaşmasına neden olduğunu vurguladı.
     Büyükekşi, "Büyüme ve sanayi rakamları ile bugün açıklanan istihdam verileri, Türkiye'nin giderek diğer ülkelerden pozitif olarak ayrıştığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor" görüşünü dile getirdi.
     Eurostat resmi rakamlarına göre, Avro bölgesinde işsizlik oranının Mayıs ayında yüzde 11,1 olduğunu anımsatan Büyükekşi, Avro bölgesinde ulaşılan 17,56 milyonluk işsiz sayısının, Eurostat istatistik kurumunun 1995 yılında kurulmasından bu yana görülen en yüksek işsizlik rakamı olarak tarihe geçtiğini belirtti.
     İşsizliğin Avrupa'da rekor seviyelere yükselirken, Türkiye'de ise hızla gerilediğine işaret eden Büyükekşi, Türkiye'nin büyümesini ihracat destekli olarak sürdürmesinin, Avrupa'da ve dünyanın geri kalanında yaşanan ekonomik kriz ortamında Türkiye ekonomisinin pozitif ayrışmasının en önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkati çekti.
     Büyükekşi açıklamasında, "İhracatçı sıkı çalışıyor, işsizlik azalıyor. Geleceğe güvenle bakan, 2023 için 500 milyar dolarlık ihracat hedefine kilitlenen ihracatçılarım sıkı bir tempoyla çalışmalarına devam ediyor ve bu çabanın meyveleri bir bir ekonomik verilere yansıyor. İhracat artıyor, üretim artıyor, büyüme hızlanıyor, işsizlik azalıyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir