Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Tebliği

  • Yazı boyutu
Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Tebliği

Türkiye Ziraat Odaları Birliği:"Balıkçılar uzun vadede bu kararların faydalarını görecektir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği'de yapılan düzenlemelerin balıkçılığa uzun vadede fayda getireceğine dikkati çekti.
     TZOB'dan yapılan yazılı açıklamada, ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen ve 2012-2016 yılları arasında 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere hazırlanan tebliğin, 18 Ağustos'ta tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı ve 1 Eylül'de yürürlüğe gireceği hatırlatıldı.
     Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2012 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır gemileri için 1 Eylül 2012'de trol gemileri için ise 15 Eylül 2012'de sona ereceği belirtilen açıklamada, bu tarihlerden sonra avcılık faaliyetinde bulunabileceği hatırlatıldı.
     Tebliğde, avlanma araçları ve yöntemleri başta olmak üzere, avlanan su ürünlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleri ile uyulması gereken kurallara ilişkin düzenlemelerin yer aldığı aktarılan açıklamada, tebliğde korumacı yaklaşım ve sürdürebilirliğin ön plana çıkarıldığı, su ürünleri avcılığında koruma ve kullanma dengesi gözetildiği, kaynakların sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde yönetilmesinin ve işletilmesinin hedef alındığı anlatıldı.
     Avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinin karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere kadar naklinde "nakil belgesi" alınması zorunluluğu getirildiği vurgulanan açıklamada, "menşe belgesi" düzenlenen ve 50 kilogramdan daha az miktardaki ürünlerin bu uygulamadan muaf tutulduğu vurgulandı.
     Açıklamada, alınan kararların balıkçılığı ve balıkçıları korumak için getirildiği, uzun vadede balıkçıların bu kararların faydalarını göreceği ifade edilerek, balıkçıların getirilen düzenlemelere titizlikle uymalarının önem arz ettiği kaydedildi.
    
    
    


Bu haberi 366 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir