Ticarette rotanın Avrupa'dan EİT ülkelerine çevrilmesi önerisi -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Özer:…

  • Yazı boyutu
Ticarette rotanın Avrupa'dan EİT ülkelerine çevrilmesi önerisi  
  -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Özer:…

Ticarette rotanın Avrupa'dan EİT ülkelerine çevrilmesi önerisi -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Özer: "Artık ticaret potansiyeli için büyümesi yavaşlayan Avrupa'ya değil, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ülkeleri olarak kendi içimizdeki potansiyele bakmalıyız"

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Türkiye'nin de üyesi bulunduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki ticaret ve taşımacılığın gelişmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Artık ticaret potansiyeli için büyümesi yavaşlayan Avrupa'ya değil, EİT ülkeleri olarak kendi içimizdeki potansiyele bakmalıyız" dedi.
     Türkiye, İran, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ülkelerinin yer aldığı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nda (EİT/ECO)Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye Milli Komite Temsilcisi ve Ulaştırma Komitesi Başkanı olarak görev yapan Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, EİT üyesi ülkelerin önemli ve stratejik bir coğrafyada yer aldığını belirtti.
     Asya, Ortadoğu ve Avrupa arasında ticaret ve mal dönüşümü hacminin 2 trilyon doları geçtiğini, bu hacmin daha da artma potansiyeli bulunduğunu belirterek, "Artık ticaret potansiyeli için büyümesi yavaşlayan Avrupa'ya değil, EİT ülkeleri olarak kendi içimizdeki potansiyele bakmalıyız" dedi.
     Özer, bu potansiyeli gerçekleştirmenin en önemli unsurlarından birinin ulaştırma imkanları olduğunu, ancak EİT ülkeleri arasındaki ticaret ve taşımacılığın henüz istenilen düzeyde olmadığını belirtti.
     Bu noktada uygulamaya konulan İstanbul-Tahran-İslamabad Konteyner Tren Yolu Projesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde kurulan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları şirketinin umut vadedici olduğunu ifade eden Özer, "Tüm EİT ülkelerinin ekonomilerini canlandıracak ve büyük yarar sağlayacak olan bu projeler, tarihi İpek Yolu'nun tekrar canlandırılması sürecine de katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
    
     -Projenin işleyişine öncelik verilme kararı alındı-
    
     Özer, EİT Ulaştırma Komitesi'nin geçen hafta Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da toplandığını ve bu toplantıda EİT ülkeleri arasında ulaşım ve taşımacılığı geliştirmeye yönelik önemli kararlar alındığını da belirterek, şunları kaydetti:
     "EİT ülkeleri yetkililerinden sınır gümrük ofislerindeki çalışma saatlerini uyumlaştırmaları talep edilmiştir. Ayrıca İstanbul-Tahran-İslamabad treninin düzenli işleyişine öncelik verilmesi istenmiş ve trenin düzenli tarifeli sefer yapmasına engel teşkil eden yük eksikliği sorununun kamu-özel sektör işbirliği fonlarıyla aşılması gerektiği önerilmiştir. Gümrük sınır kapılarındaki altyapı ve EİT ülkelerindeki karayolları modernizasyonunun gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilmiş. Malların üye ülkeler arasında etkili ve hızlı olarak dolaşımı için ring karayolu ve demiryolu ve Asya Otoyolu girişimlerinin sonuçlandırılması istenmiştir."
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir