Ticaret şirketlerinin yönetim kurulu toplantıları

  • Yazı boyutu
Ticaret şirketlerinin yönetim kurulu toplantıları

Ticaret şirketlerinin yönetim kurulu toplantıları elektronik ortamda yapılabilecek

Sermaye şirketlerinde, yönetim kurulu ve müdürler kurulu toplantılarına, isteyen hak sahipleri Elektronik Toplantı Sistemi aracılığıyla elektronik ortamda katılabilecek.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, "Ticaret Şirketlerinde Anonim Şirket Genel Kurulları Dışında Elektronik Ortamda Yapılacak Kurullar Hakkında Tebliğ"i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğ, elektronik ortamda yapılacak yönetim kurulu, müdürler kurulu, ortaklar kurulu ve genel kurul toplantılarına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.
     Buna göre, sermaye şirketlerinde, isteyen hak sahipleri, yönetim kurulu ve müdürler kurulu toplantılarına Elektronik Toplantı Sistemi aracılığıyla elektronik ortamda katılabilecek.
     Üyelerden herhangi birinin toplantıya fiziken katılacağını beyan etmemesi halinde toplantı, tamamen elektronik ortamda da yapılabilecek.
     Elektronik Toplantı Sistemi, toplantıya elektronik ortamda katılmayı beyan eden hak sahiplerinin girebilmesi için toplantı çağrısında belirtilen gün ve saatten 1 saat önce erişime açılacak. Elektronik Toplantı Sisteminin açılmasıyla toplantıya elektronik ortamda katılmayı beyan eden hak sahipleri güvenli elektronik imzalarıyla sisteme giriş yapacaklar.
     Yönetim kurulu üyelerinden hiçbirinin toplantı yapılması isteminde bulunmadığı takdirde, kurul üyelerinden birinin belirli bir konuda yaptığı karar şeklinde yazılmış önerisine üyelerce Elektronik Toplantı Sisteminden de güvenli elektronik imza ile onay verilebilecek.
     Elektronik Toplantı Sisteminden kaynaklanan nedenlerle hak sahiplerinin uğrayacağı zararlardan doğacak sorumluluk, genel hükümlere göre belirlenecek.
     Tebliğ, 1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    


Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir