Ticaret sicil müdürlüklerinin kurulması

  • Yazı boyutu
Ticaret sicil müdürlüklerinin kurulması

Ticaret sicil müdürlüklerinin kurulması

Ticaret Sicil Müdürlükleri, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret odalarında, ilgili odanın teklifi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın izni ile kurulacak.
     Ticaret Sicil Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Yönetmelik, ticaret sicil kayıtlarının tam ve sağlıklı tutulmasını ve emredici hukuk kuralları çerçevesinde kayıtların aleniyetinin ve üçüncü kişiler dahil tarafların hukuki güvenliğinin teminat altına alınmasını sağlamayı amaçlıyor.
     Buna göre, Ticaret Sicil Müdürlükleri, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret odalarında, ilgili odanın teklifi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın izni ile kurulacak.
     Müdürlükler, bakanlıkça alınması istenen önlemlere ve verilen talimatlara uymakla yükümlü olacak. Sicilin tutulmasından doğan bütün zararlardan devlet ve ilgili oda müteselsilen sorumlu olacak.
     Sicil işlemleri, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden gerçekleştirilecek ve buna ilişkin sicil kayıtları bu sistemde tutulacak.
     MERSİS'i henüz kullanmaya başlamayan müdürlüklerde kayıtlar, halen kullanılmakta olan defterlerde tutulacak. Yönetmelikte tescil ve ilanı öngörülen MERSİS numarası yerine ticaret sicil numarası tescil ve ilan edilecek.
     Herkes sicilin içeriğini ve müdürlükte saklanan tüm senet ve belgeleri inceleyebilecek. Bu inceleme elektronik ortamda ve müdürlükte yapılabilecek. Tescil kural olarak istem üzerine yapılacak. Başvuru yazılı ya da elektronik ortamda yapılabilecek. Kanunda ve Yönetmelikte aksi düzenlenen hallerin dışında tescili isteme süresi 15 gün olacak. Müdürlüğün yetki çerçevesi dışında oturanlar için bu süre 1 ay olarak belirlendi.
     Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ticaret sicil memurluğu kurulan odalarda bulunan mevcut memurluklar, müdürlükler kuruluncaya kadar müdürlük unvanı altında faaliyetlerine devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir