THY: -"(Şirketin Suriye'de bir bankada bulunan mevduatı) Suriye bankacılık sisteminin…

  • Yazı boyutu
THY:
     -"(Şirketin Suriye'de bir bankada bulunan mevduatı) Suriye bankacılık 
     sisteminin…

THY: -"(Şirketin Suriye'de bir bankada bulunan mevduatı) Suriye bankacılık sisteminin uluslararası transfer yapabilme yeteneği bulunmamaktadır. Mevduatımız üzerinden faiz geliri elde edilmekte olup, bir zarar söz konusu değildir"

Türk Hava Yolları (THY), Suriye'deki satış hasılatında biriken 12 milyon dolar karşılığındaki nakde el konulduğuna ilişkin haberler konusunda, "Suriye'deki uluslararası bir bankada ortaklığımıza ait hesaplarda mevduat olarak tutulmakta olan yaklaşık 9 milyon dolar karşılığı tutar bloke olup mevcut şartlarda Suriye bankacılık sisteminin uluslararası transfer yapabilme yeteneği de bulunmamaktadır. Mevduatımız üzerinden faiz geliri elde edilmekte olup, bahsedildiği şekilde bir zarar söz konusu değildir" açıklamasını yaptı.
     THY'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği açıklamada, son günlerde basında ortaklığın Suriye satış hasılatından biriken yaklaşık 12 milyon dolar karşılığı nakde Suriye resmi makamları tarafından el konulduğunu ya da bu tutarın geri dönülemez bir şekilde kaybedildiğini ima eden bazı haberler çıktığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:
     "Ortaklığımız Ortadoğu ve Afrika gibi kapalı kambiyo rejimlerinin yaygın olduğu ve para transferlerinde uzun resmi onay süreçlerinin bulunduğu jeopolitik açıdan da dünyanın en zor coğrafyalarından birinde yaygın bir şekilde operasyon yapmakta olup dönemsel olarak bu bölgelerde kur riskine ilişkin sorunlar ve para transferlerinde zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Suriye'de yaşanan olaylarda da benzer şekilde kur riski ve para transferi zorlukları yaşanmakta olup ortaklığımızın operasyonlarının durdurulduğu gün itibari ile Suriye'deki uluslararası bir bankada ortaklığımıza ait hesaplarda mevduat olarak tutulmakta olan yaklaşık 9 milyon dolar karşılığı tutar bloke olup, mevcut şartlarda Suriye bankacılık sisteminin uluslararası transfer yapabilme yeteneği de bulunmamaktadır. Bu çerçevede Suriyedeki uluslararası bir bankadaki mevduatımız üzerinden bulunduğu süre içinde faiz geliri elde edilmekte olup, haberde bahsedildiği şekilde bir zarar söz konusu değildir."
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir