THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (4) -"Yurt…

  • Yazı boyutu
THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu
  -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (4)
  -"Yurt…

THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (4) -"Yurt dışına odaklanmış bir hava yolu olarak Balkanlar'daki küçük firmalar da bizim ilgimizi çekmektedir" -"(Yeni bir hat planlanırken) Bizim tek bir parametremiz var; bu hat kar edecek mi-" -"(Mısır'da) Yeni kurulan hükümetle birlikte çok farkı bir Türkiye algısı oluşmuş durumda. Uçuşlarımızı artıracağız"

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, "Biz global anlamda yurt dışına odaklanmış bir havayolu olarak Balkanlar'daki küçük firmalar da bizim ilgimizi çekmektedir. Balkanlar'da veya başka ülkelerde şirketlere kapalı değiliz" dedi.
     Anadolu Ajansı Finans Masası'nın konuğu olan Temel Kotil, THY 'nin Balkanlara yönelik stratejileri ile Balkanlar'daki ülkelerin havayolu özelleştirmelerine değinerek, şunları ifade etti:
     "Balkanlar bize 1-2 saatlik mesafede çok yakın bir yer olmakla beraber bizim için çok önemli bir pazar. Balkanlar'da birçok hava yolu şirketi var ve bizim bunlara ilgimiz hala var. Yurt dışı yolcusunda yüzde 28 büyüyoruz. Toplam büyümemiz yurt içi ve yurt dışında yüzde 18. Yurt dışı geliri yurt içinden fazla. Biz global anlamda bu kadar yurt dışına odaklanmış bir hava yolu olarak Balkanlar'daki küçük firmalar da bizim ilgimizi çekmektedir. Balkanlar'da veya başka ülkelerde şirketlere kapalı değiliz."
     Kotil, "İstanbul bizim olduğu için Türkiye havacılıkta çok büyük düşünmek zorunda. İstanbul nasıl geçmişte kara yoluyla merkezse hava yolunda da merkez olacak. Kongre turizminde Türkiye 40. idi, geçen yıl 7. oldu. Birinci neden olmasın- Bunun için daha çok otel yapılması gerekiyor. THY'nin daha çok büyümesi gerekiyor. Zamana ait sorun var, fiziksel bir engel yok" diye konuştu.
    
     -"THY çok pragmatik, bütün kararlarını ticari veriyor"-
    
     Yeni bir hat açılması planlanırken bilançoya etkisi dışında neye göre karar verildiğine ilişkin de Kotil, şunları kaydetti:
     "Bizim tek bir parametremiz var; bu hat kar edecek mi, bu hat networke katkıda bulunacak mı- Havacılık çok sofistike bir meslek, uçak yüksek teknoloji olduğu için bütün bunu işletenler, planlayanlar yüksek teknoloji ürün kullanıyorlar. Yolcu tahmin modelimiz var, 2 milyon avroya satın almış olduğumuz bir bilgisayar programı. Kullandığı verileri her yıl yeniliyoruz. Biz uçmak için haritaya bakıyoruz. İlgili hava alanına bir yetkili gönderiyoruz. Kim nereden nereye uçuyor diye araştırıyoruz. 'Günde 50 uçak iniyor' diyorlar. Bir hava alanına 50 uçak iniyorsa biz oraya iki, üçü sıkıştırırız. Havada, karada bundan kar yaparız. Ön bir hissiyatımız olması lazım. Bir başkanlık ekibimiz var. Bunlar yeni yapılacak uçuşun tüm teknik hesaplamalarını yapıyorlar. İlk uçuşta cepten para çıkmıyor, operasyon gider sağlanıyor, o zaman diyoruz ki 'buraya sefer koyalım'. Bugüne kadar verdiğimiz kararların çok daha fevkinde sonuçlar bulduk. Mesela geçen yıl Almanya'ya 2 sefer koyduk, birinci gün kar üretmeye başladık. Herkes şunu bilsin ki THY çok pragmatik, bütün kararlarını ticari veriyor. o kadar çok karar verip hat açıyoruz ki bunlar üst üste gelince siyasi gözüküyorlar. Bunun tabii pozitif siyasi sonuçları oluyor. İş adamlarını dışarı açıyoruz. Her bir verilen kararın bir tablosu vardır. Para kasaya giriyor mu, buna bakıyoruz."
    
     -"Çocuklarımıza Arapça öğretmemiz lazım. O bölgede 4-5 trilyon dolar para var"-
    
     Mısır uçuşları hakkında da konuşan Kotil, şöyle devam etti:
     "Mısır Turizm Bakanı bizimle beraberdi. Mısır Türkiye'ye çok yakın bir yön. Yeni hükümetin de bayağı değiştiği bilgisini oradaki arkadaşlardan öğrendik. Kahire'de yıllardan beri varız. Günde 3 sefer yapıyoruz. İskenderiye'de de varız. Uçuşlarımızı artıracağız. Mısır'daki arkadaşların söylediği, yeni kurulan hükümetle birlikte çok farklı bir Türkiye algısı oluşmuş durumda. Mısır Turizm Bakanı da yansıttı bunu. Türk genci Arapça bilse, ben Turizm Bakanı ile Arapça konuşsaydım önceki gün çok daha fazla etki yapacaktı. Bizim gencimiz şu anda Çince öğreniyor, Çince önemli bir dil. Fakat Arapça çok daha önemli bir dil, onu yaşadık orada. Onun için biz ortaokul seviyesinde Arapça öğretelim, ticari Arapça'dan bahsediyorum. Çünkü bir bakanla, valiyle, iş adamıyla aynı dili konuştuğunuz zaman... Türkçe bilmiyorlar, 'Türkçe öğrenin ticaret yapalım' dersek olmaz, çünkü ticaret yapmak isteyen biziz, onlar bizim pazarımız. İngilizce çoğu zaman işe yarıyor ama aynı etkiyi, tadı vermiyor. Bizim çocuklarımıza Arapça öğretmemiz lazım. O bölgede 4-5 trilyon dolar para var. Türkiye'nin o finansa ihtiyacı var ve bu ülkelerin Türkiye'den alacakları çok şey var."
     Avrupa'nın ana kıtasında işbirlikleri ve oraya dönük planlarla ilgili Kotil, ekonomik kriz ve havayolu sektöründe kriz olduğunu, bunlar bazen paralel bazen de ayrı gittiğini belirtti.
     Ekonomik krizin hava yolunu direkt etkilediğini dile getiren Kotil, şunları ifade etti:
     "Çünkü kriz seyahatleri azaltıyor veya bilet fiyatlarına yolcu karar veriyor. Avrupa'daki havayolları firmaları büyük havayolları ve bunlar sektörü her yerde olduğu gibi domine ederler. Tabii hava soğuduğu zaman büyük gövdeliler üşümeye başlarlar, küçükler daha az üşürler. Dolayısıyla havayollarının oradaki krizde olmalarının sebebi fazla kapasite problemlerinin olması, yani onların kapasiteleri fazla bizim kapasitemiz az. Çünkü biz çok yeni noktaya uçtuk onların çok yeni noktaya uçacak halleri yok, bitirdiler o işleri. Yani çok doğal olarak Batıdan Doğuya bir krizle ilgili paslaşma var. Dedik ya dünya Batıdan Doğuya kayıyor. Batı yapısını bitirmiş, kristalize olmuş, düşünce kırılıyor, ama Doğunun durumu yeniden kuruluyor. Afrika'dan yakın bir tarihte çok güçlü hava yolları çıkacak. Aynı olay Latin Amerika'da var, Güney Amerika'da var. Kriz gelişmişleri vurur, yeni çıkan fidanlara bir şey yapmaz, eski fidanlar rüzgardan etkilenir, öbürleri büyümeye devam eder."
     THY'nin son durumu hakkında ise Kotil, "Özelleştirme İdaresi'nin söylediği gibi böyle bir satış gündemde yok. THY özel bir şirket zaten. Özel şirketin yeteneklerini kullanıyoruz. Özelleştirme İdaresinin söylemiş olduğunu tekrarlamış olduk" dedi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir