THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (3) -"Şu…

  • Yazı boyutu
THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu
  -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (3)
  -"Şu…

THY Genel Müdürü Kotil AA Finans Masası'na konuk oldu -THY Genel Müdürü Temel Kotil: (3) -"Şu anda Avrupa'daki havayolları büyümüyorlar, yüzde 1-2. Biz yüzde 20'lerde büyümeye devam ediyoruz"

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, şu anda Avrupa'daki havayollarının büyüme oranları yüzde 1 ya da 2 iken THY'nin yüzde 20'lerde büyümeye devam ettiğini söyledi.
     Anadolu Ajansı Finans Masası'nın konuğu olan Temel Kotil, İran'da kur farkı sebebiyle bir sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarına ilişkin bir soruyu, "O konuyla ilgili görüşmeler üst düzeylerde yapıldı. İnşallah onu çözeceğiz. Henüz bir sonuç olmadığı için kur farkından bir kayıp var mı yok mu söyleyemiyoruz. Ama İran'dan para transferi zor. Bu açıdan zamana yayılan bir konu o" şeklinde yanıtladı.
     İran'da 4 şehre uçtuklarını, bu ülkenin kendileri için önemli olduğunu ve iyi gelir elde ettiklerini belirten Kotil, "İran pazarında daha güçlenerek var olacağız. Irak pazarında da Suud pazarında da çok güçlüyüz. İnşallah Suriye problemi çözülür, tekrar başlarız, orada da çok güçlüydük" dedi.
     THY'nin Sun Express'te hisse artırımının sözkonusu olmadığını ifade eden Kotil, Lufthansa ile iki tarafın da memnun olduğu bir ortaklıklarının bulunduğunu söyledi.
     Türk halkının kendilerini daha çok yurt içi uçuşlarından tanıdığını dile getiren Kotil, "Toplam gelirimizin yalnızca yüzde 16'sı içeride oluşuyor. Toplam yaklaşık 7,8 milyar dolarlık gelirin yalnızca yüzde 16'sı yurt içinden geliyor. Dolayısıyla satışların yüzde 64'ü de yurt dışına oluyor. Bu yıl transfer yolcudan yaklaşık olarak 2 milyar dolar ciro elde edeceğiz" diye konuştu.
    
     -"En iyi reklam sponsorlukla yürüyor"-
    
     Yurt dışında markalarının iyi bilinmesi, tercih edilmesi, markalarına sıcaklık duyulması için en iyi reklamın sponsorlukla yürüdüğünü söyleyen Kotil, şunları kaydetti:
     "Bunu da en kolay o ülkedeki insanların, o kültürün önemsediği kişilerle yan yana durarak sağlıyorsunuz. Biz o markalarla yan yana durarak sinerji, bereket oluşturuyoruz. Dolayısıyla burada bugüne kadar en iyileri seçtik. Bundan sonra da seçeceğiz. İnsanlar neyi önemsiyorlarsa biz de önemsiyoruz. Burada insanların önemseyeceği her şeyi kullanmak istiyoruz. Yalnızca meşhur markalar değil bu. Bizim hedeflediğimiz yolcu 2,5 milyar olan yolcu ve 500 milyar dolar olan ciro."
    
     -"Anadolu Jet, cin gibi bir fikir oldu"-
    
     Temel Kotil, Anadolu Jet'e ilişkin bir soruyu ise "Bu, çok cin gibi bir fikir oldu. Ankara'da başarılı oldu, çok hızlı büyüdü ve bir sonraki büyüme turuna geçecek aslında. Ankara'yı hub yapmamız gerekiyor. Ankara, daha merkezde bir yerde. Oradan transferler daha kolay veriliyor ve içeriği daha çok onunla döşemek, kanaviçe gibi işlemek istiyoruz. Bu, devam eden başarı olarak" şeklinde yanıtladı.
     Kotil, yıl sonuna kadar uçmayı planladıkları 12 hat daha bulunduğunu, en çok ülkeye uçan havayolu olduklarını, şu an 5. sırada yer aldıkları toplam networkte 2013 sonunda birinci olmayı hedeflediklerini ifade etti.
     THY'nin hat sayısını artırmasını doğal olduğunu belirten Kotil, "Biz aynı zamanda doğunun batısı, batının doğusuyuz. Biz her zaman Asya'dayız, Afrika'dayız. Dolayısıyla onlardan çok doğal olarak çok daha büyük bir networkümüz olacak" dedi.
     2006 ve 2012'nin yarı yılında EBİTDAR oranlarının yüzde 18 olduğunun bilgisini veren Kotil, "Üzerine 8 koymuşuz. Ciddi nakit üretiyoruz. Dolayısıyla biz bu hatları açtığımızda kar yapıyoruz. Çocuğumuz cepten hiçbir zaman para yemiyor, üzerine para koyuyor. Coğrafi konumumuzu, ülkenin siyasi durumunu yani istikrarını, dış politikamızı, THY'nin kendi yapısını, çalışanların motivasyonunu, kalitesini üst üste ekleyince bu kadar çok hat açmamıza rağmen hala karlıyız, daha da karlı olarak devam ederiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Sermaye artırımı ve temettü dağıtımına ilişkin değerlendirmede bulunamayacağını belirten Kotil, şunları kaydetti:
     "EBİTDAR marjlarımız 2012 yarı yılında yüzde 11. Bir önceki yıl ise aynı dönemde 5,9'du. Aşağı yukarı 5 puan üzerinde var. 3. çeyreğimiz bitti sonuçları daha sonra açıklayacağız, ama bu çeyrekte de devam etti. Bu da ileriye dönük güçlü mesaj veriyor. Trafik sonuçlarından yola çıkarak bunu söylüyorum; şu anda Avrupa'daki havayolları büyümüyorlar, yüzde 1-2. Biz yüzde 20'lerde büyümeye devam ediyoruz. Ayrıca doluluk oranlarımız arttı, 5 puan gibi. Bu da çok önemli ve artmaya devam ediyor. Şimdi çok iyi bir nakdimiz var, nakit birikti içeride. Tabii bu nakdi biz ön ödemede çok kullandık. Uçak siparişi veriyoruz, verdiğimiz zaman büyük bir yekun tutuyor, uçakların ön ödemeleri yapılıyor, 24 ay önceden başlayarak. Sonra uçak finanse edildiği zaman bu paralar geri alınıyor. O dönemlerde nakdimizi kullanmak finansman açısından en doğrusuydu. Çünkü ticari krediler, bizim uçak finansmanına göre çok daha farklı oluyor. Yatırımcı açısında söyleyeyim, bugüne kadar uçakları biz 12 yıl finansmanlı alıyoruz ve yaklaşık olarak 12 yıl, yüzde 3,5 gibi bir rakamla alabildik bunları. Bu da çok düşük bir faiz oranı. Bu açıdan içerde nakit birikmesi oluştu."
     Kotil, THY'nin Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nden seyrüsefer hizmetleri hariç işletme hakkının kiralama yolu ile devraldıkları Aydın Çıldır Havalimanı'nın kendileri için yılda 300'e yakın pilot yetiştirecekleri bir eğitim merkezi olacağını da sözlerine ekledi.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir