THY, Edinburgh seferlerine başladı

  • Yazı boyutu
THY, Edinburgh seferlerine başladı

İstanbul-Edinburgh seferini yapan ilkTHY uçağı için karşılama töreni düzenlendi.

Türk Hava Yolları (THY), İskoçya'nın başkenti Edinburgh ile İstanbul arasında haftanın dört günü karşılıklı seferlere başladı.
     Edinburgh havaalanına bugün inen ilk THY uçağı için karşılama töreni düzenlendi. Boeing 737-800 tipi, üzerinde THY çalışanlarının fotoğraflarının bulunduğu uçak, yerel saatle 11.45'te Edinburgh Havaalanına indi. İniş sırasında, uçağın pilotları Türk ve İskoç bayrakları salladı, ayrıca uçak itfaiye araçlarının "su tagı" ile karşılandı.
     Uçaktan inen yolcular İskoçya'nın geleneksel müzik aleti gayda eşliğinde karşılandı ve her birine gül verildi. Aynı uçakla İstanbul'a giden yolculardan ilkine ise THY uçak bileti hediye edildi. Tören çerçevesinde ayrıca, THY check-in kontuvarları önünde kurdele kesildi. Uçağın inişinin ardından ise konuşmalar yapıldı ve uçak motifli pasta kesildi.
     Törene katılan İskoçya'nın Altyapı ve Yatırımdan Sorumlu Kabine Bakanı Alex Neil, Türkiye'nin önemine dikkati çekerek, "İskoçya için Türkiye'den direkt uçuşların başlaması çok önemli. Bu, iki ülke arasındaki ticaretin yanı sıra, turizme de yardımcı olacaktır" dedi.
     İstanbul'un hızla dünyadaki "liman" havaalanlarından biri olmaya başladığını belirten Neil, İskoçya'dan sadece İstanbul'a değil, İstanbul durağıyla dünyanın dört bir yanına seyahat edilebileceğini kaydetti.
    
     -"En önemli projelerimden bir tanesiydi"-
    
     Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de AA'ya yaptığı açıklamada, "Bugün herşeyden önce çok heyecanlı olduğumu söylemek istiyorum, çünkü bu benim en önemli projelerimden bir tanesiydi" dedi.
     Edinburgh'un, THY için önemli bir sefer olacağını çünkü Edinburgh'un Avrupa'nın en önemli kültür başkentlerinden biri olduğunu ifade eden Çeviköz, şehrin her yıl festivallere ev sahipliği yaptığına dikkati çekti. İstanbul ve Edinburgh'un THY ile birbirine bağlanacağını kaydeden Çeviköz, THY açısından da yeni yolcu kapasitesi oluşacağını söyledi.
     Londra'da göreve başlayalı tam iki yıl olduğunu belirten Çeviköz, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaret hacmi 2011 yılında 14 milyar doları geçti. Bu da aslında rekor bir seviyedir. 2010 yılının Temmuz ayında İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'ye yaptığı ziyarette hatırlanacak olursa, o zaman Sayın Başbakanımızla birlikte iki ülke arasındaki ticareti iki misline çıkarma hedefi koymuşlardı. Bu hedef de 20 milyar dolardı. Bugün 14 milyar doları bulduğumuza göre, önümüzdeki birkaç yıl zarfında bu hedefi rahatlıkla geçeceğiz."
     İskoçya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin, Birleşik Krallık'la ticaret hacmi içerisinde küçük bir pay olduğunu kaydeden Çeviköz, bu rakamın 430 milyon dolar olduğunu belirtti.
     Büyükelçi Çeviköz, "Önümüzdeki yıllarda, bu uçuşlarla birlikte iş adamlarımızın, hem İskoçya'ya gelip yatırım imkanlarını daha çok araştıracaklarını, İskoçya'dan Türkiye'ye yeni yatırım olanakları bulunabileceğini, karşılıklı olarak iş ve ticaret olanaklarının gelişeceğini, ticaret hacminin gelişeceğini düşünüyorum" diye konuştu.
    
     -"Türkler, Edinburgh'u çok sevecek"-
    
     THY'nin Edinburgh Müdürü Ahmet Serhat Sarı, İstanbul ile Edinburgh arasında Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 4 sefer yapılacağını kaydederek, kısa bir süre içerisinde de her gün sefer koymayı hedeflediklerini söyledi.
     İskoçların seyahat etmeyi çok sevdiğini belirten Sarı, "Burada pek güneş olmadığı için, tatil turizmi olarak Türkiye onlar için çok önemli bir destinasyon" dedi. Edinburgh'un Avrupa'nın en eski başkentlerinden biri olduğuna dikkati çeken Sarı, Türklerin Edinburgh'u çok seveceğini dile getirdi.
     Törene, Manchester United'da 1962-73 yıllarında forma giyen İskoç futbolcu Denis Law, THY Pazarlama ve Satış Başkanı Sezgin Sağlam, Londra Müdürü Necdet Şark, Manchester Müdürü Cengiz Türksoy, Birmingham Müdürü Mustafa Yıldırım, Dublin Müdürü Murat Balandı ve THY İngiltere Halkla İlişkiler Danışmanı Füsun İlkay ile çok sayıda davetli katıldı.
    
    
    


Bu haberi 234 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir