THY, Bilbao havaalanı ile 5. destinasyonunu başlattı

  • Yazı boyutu
THY, Bilbao havaalanı ile 5. destinasyonunu başlattı

Şenhan Bolelli - Türk Hava Yolları (THY), İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinde bulunan Bilbao havaalanına bugün gerçekleştirdiği uçuşla İspanya'daki 5. destinasyonunu başlattı.

1986 yılından bu yana İspanya'da olan THY özellikle son 5 yıldır bu ülkede büyük atılımlar gerçekleştirirken, İstanbul ile karşılıklı İspanya'daki 5 farklı destinasyona olan uçuş sayısını haftada 49'a çıkardı. Mevcut durumda Madrid'den her gün 2, Barcelona'dan her gün 3, Malaga ve Valencia'dan haftada 5 seferi olan THY, başlattığı Bilbao destinasyonla da haftada 4 sefer (pazartesi, salı, perşembe, cumartesi) yapacak. Bilbao destinasyonuna destek için, 15 Haziran tarihinden önce alım yapmak şartıyla 28 Mayıs 2012 - 6 Nisan 2013 tarihleri arasındaki biletler 139 avrodan satışa sunulacak.
     THY'nin ayrıca haftada 3 kez Madrid'e kargo seferleri bulunuyor.
     AA muhabirine bilgi veren THY İspanya Genel Müdürü Ali Doruk, ''Bilbao'nun endüstriyel açıdan İspanya'nın önemli bir merkezi olduğunu düşünüyoruz. Kuzey İspanya'da uçtuğumuz tek nokta olacak'' dedi. Bilbao'nun sanayileşmiş bir bölge olması bakımından dünya ile bağlantısının çok açık olduğuna vurgu yapan Doruk ''Bilbao'yu hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden özellikle Orta Doğu, Asya ve Uzak Doğu gibi vereceğimiz çok iyi bağlantılarla dünyanın doğu kısmına bağlamış olacağız. Bilbao'dan doğuya doğru bağlantı veren tek havayolu olacağız ve bundan dolayı tercih edilen bir havayolu olmayı ümit ediyoruz'' şeklinde konuştu.
     İspanya'nın THY için önemli bir ülke olduğunu, Avrupa'da Almanya ve İtalya'dan sonra en fazla noktaya uçulan ülkenin İspanya olduğunu kaydeden Doruk, THY Yönetim Kurulu'nun aldığı bir karar doğrultusunda İspanya'nın kuzeybatısındaki La Coruna'ya da bir destinasyon açılmasının düşünüldüğünü ancak Galisya bölgesinde alternatif başka noktalara da baktıklarını söyledi.
     İspanya'da hızlı büyüyen THY, son bir yılda yolcu kapasitesini yüzde 25'e yakın artırırken, 2010'da 300 bin 250 olan taşıdığı yolcu sayısını 2011'de 388 bin 194'e çıkardı. Alınan bilgilerde, 2012'nin ilk 4 ayındaki gelirin de 2011'in aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 80 daha fazla olduğu öğrenildi.
     İspanya pazarını daha da geliştirmeyi planlayan THY, geçmişte başka ülkelere de yaptığı tanıtım çalışmalarını sürdürürken, haziran ayının ilk iki haftasonunda İspanya'daki önemli şirketlerin seyahat acentalarının yöneticileri İstanbul'da misafir edilip, kendilerine THY ve Türkiye'yi tanıtan seminerler verilecek.


Bu haberi 215 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir