THK Genel Başkanı Osman Yıldırım: "Ana hedefimiz, Türkiye'deki şirketlerin uçaklarının Türk…

  • Yazı boyutu
THK Genel Başkanı Osman Yıldırım:
  "Ana hedefimiz, Türkiye'deki şirketlerin uçaklarının 
  Türk…

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım: "Ana hedefimiz, Türkiye'deki şirketlerin uçaklarının Türk pilotları tarafından kullanılması"

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Ana hedefimiz, Türkiye'deki şirketlerin uçaklarının Türk pilotları tarafından kullanılması" dedi.
     Osman Yıldırım, Kastamonu'da düzenlenen bölge toplantısı öncesinde, THK Kastamonu Şube Başkanı Atıf İğdirli ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
     Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, THK Üniversitesi'nin 2011 yılında kurulduğunu belirterek, bu yıl ikinci dönemine öğrenci alacağını söyledi.
     Üniversitenin ana kampüsünün Ankara'da olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu yıl alacağımız öğrencilerin yüzde 66'sı burslu okuyacak. Bölgedeki tüm gençleri üniversitemizi gezmeye davet ediyoruz. Bu bölgenin kahraman insanları ülkemize gerçekten çok önemli hizmetler sunmuşlardır. Onlara da THK'nın bütün kapılarını açarak eğitim almalarını istiyoruz. Çünkü mezun olduklarında THK'nın tesislerinde onlara iş vereceğiz" dedi.
     THK uçak fabrikasının faaliyete geçtiğini ve şirketin kurulduğunu ifade eden Yıldırım, 2014 yılında tasarladıkları uçakların uçuşlarının başlayacağını belirterek, "2015-2016 yılları döneminde de 20-40 kişilik uçakları halkımızın yolcu taşıma ve kargo hizmetlerine sunarak, THK'nın bu faaliyetlerin yürütülmesinde etkin bir rolü olacak. Şehirlerarasında hava ulaştırmasını sağlamak için bu faaliyeti yürüteceğiz" diye konuştu.
     İstanbul, Ankara ve İzmir'deki uçuş okullarında yüzlerce gence hava yolu pilotluğu eğitimi verdiklerini hatırlatan Yıldırım, bu eğitimlerle gençlerin iyi bir meslek sahibi olması sağlandığını ifade etti.
     "Ana hedefimiz, Türkiye'deki şirketlerin uçaklarının Türk pilotları tarafından kullanılması" diye konuşan Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Yabancı pilotlar şu anda ülkemizde görev yapıyorlar ama pilot sayımız yeterli sayıya ulaştığı zaman Türkiye'deki uçaklarda Türk pilotlarının uçmasını sağlayacağız. Amacımız Türkiye'yi dünya çapında bir havacılık merkezi yapmaktır. Bu amaçla THK Havacılık ve Uzay üniversitesi kuruldu."
     Yıldırım, basın toplantısının ardından Karabük, Çankırı, Bartın ve Kastamonu Şube Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban'ın da yer aldığı bölge toplantısına katıldı.
    
    
    

Bu haberi 210 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir