TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Yeni yatırım teşvik paketinde işveren sigorta prim desteğini,…

  • Yazı boyutu
TGSD Başkanı Cem Negrin:
  -"Yeni yatırım teşvik paketinde işveren sigorta prim desteğini,…

TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Yeni yatırım teşvik paketinde işveren sigorta prim desteğini, yatırım tutarının yüzde 50'si ile sınırlayan kararı kaldırttık. Bu önemli değişiklikle birlikte hazır giyim sektörünün 6. Bölgedeki yatırımlarında ciddi artış bekliyoruz"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, yeni yatırım teşvik paketinde işveren sigorta prim desteğini, yatırım tutarının yüzde 50'si ile sınırlayan kararı kaldırttıklarını belirterek, bu değişiklikle birlikte hazır giyim sektörünün 6. Bölgedeki yatırımlarında ciddi artış beklediklerini söyledi.
     Cem Negrin, yaptığı yazılı açıklamada özellikle 6. Bölge için verilen teşviklerin başta hazır giyim sektörü olmak üzere emek yoğun sektörleri heyecanlandırdığını ifade ederek, ancak detaylara bakılınca destek unsurlarında sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti. Bunların başında işveren sigorta primi desteğinin yatırım tutarının yüzde 50'si ile sınırlandırılmasının geldiğini anımsattı.
     Negrin, şunları kaydetti:
     "İşveren sigorta primi desteği 10-12 yıl için verildi. Ancak bir ek madde ile yatırım tutarının yüzde 50'si ile sınırlandırıldı. Bu 12 yıl için verilen desteğin en geç ikinci yılın sonunda fiilen sona ermesi anlamına geliyordu. Bu durumun ortaya çıkmasıyla hazır giyim sektörü kendini geri çekti.
     TGSD olarak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı bu konuda iyileştirme yapmaya ikna ettik. Bir düzenlemeyle yüzde 50 sınırı kaldırılacak. Böylece bu destek unsurundan yatırım tutarı ile sınırlı olmaksızın 10-12 yıl boyunca yararlanılabilecek. Bu iyileştirme hazır giyim sektörünün 6. Bölgedeki yatırımlarının önünü açıp önemli bir itici güç olacak."
     TGSD'nin sektör adına teşviklerde sağladığı bu iyileştirmenin ardından ikinci iyileştirme talebini de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile paylaştığını belirten Negrin, azami 2 yaşına kadar olan kullanılmış ve firmaların büyük şehirlerdeki mevcut üretim parkı içinde yer alan makinelerin de diğer bölgelerdeki yatırımlarda kullanılabilmesini istediklerini ifade etti.
     Cem Negrin, toplam makine yatırımının azami yüzde 50'sine kadar eldeki makinelerin aynı destek unsurlarından yararlandırılmasını talep ettiklerini aktararak, "Böylece büyük şehirlerde atıl hale gelmiş yeni makine parkı kullanılabilecek, taşınma özendirilecek ve gereksiz yere yeniden makine ithalatının önüne geçilmiş olacak. TGSD olarak bu ikinci iyileştirmenin de yapılması halinde 6. Bölge'ye yönelik yatırımlarda büyük artış bekliyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir