TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Pek çok ülkeye yaptığımız ihracat düşerken İngiltere'deki artış ve…

  • Yazı boyutu
TGSD Başkanı Cem Negrin:
  -"Pek çok ülkeye yaptığımız ihracat düşerken İngiltere'deki 
  artış ve…

TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Pek çok ülkeye yaptığımız ihracat düşerken İngiltere'deki artış ve Almanya'daki ihracat hacminin korunması yüzde 4'lük büyüme ortamında can simidimiz oldu"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, "Pek çok ülkeye yaptığımız ihracat düşerken İngiltere'deki artış ve Almanya'daki ihracat hacminin korunması yüzde 4'lük büyüme ortamında can simidimiz oldu" dedi.
     TGSD açıklamasına göre, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri'nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi'nin Temmuz ayı raporunu yayınlandı. Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Euro bölgesindeki alıcıların yaşadığı stok korkusunun Türkiye'ye yaradığını kaydetti.
     Negrin, hazır giyim ihracatının yüzde 80'inin yapıldığı Avrupa'da ekonomik krize bağlı olarak keskin düşüşler yaşandığını belirterek, "İngiltere'ye ihracatımızı artırırken, en büyük pazarımız olan Almanya'da payımızı koruduk. Bu iki ülke işlerin ters gittiği bir zamanda bize can simidi oldu" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'nin bu sarmaldan bir an önce çıkması gerektiğine dikkati çeken Negrin, şunları kaydetti:
     "Bileşik Hazır Giyim Faaliyet Endeksi'nin 2010 Temmuz'undan 2011 Temmuz'una gelinceye dek yüzde 15,3 büyüdüğünü görüyoruz. Bu rakam 2011-2012 aynı döneminde yüzde 4,1 olarak gerçekleşti. Yüzde 15 civarında büyüdüğümüzde ürün yetiştiremiyorduk. Yüzde 4'ler de ise sektörün hacmini daraltıyor. Türkiye için ideal büyümenin yüzde 10 civarında olması gerekiyor.
     İhracat rakamlarımız Euro Bölgesindeki ekonomik durum ile doğru orantılı seyrediyor. Krize rağmen hala en büyük pazarımız Avrupa. Pek çok ülkeye yaptığımız ihracat düşerken İngiltere-deki artış ve Almanya'daki ihracat hacminin korunması yüzde 4'lük büyüme ortamında can simidimiz oldu. Öte yandan son 18 ayın bütününe baktığımızda stok korkusu yaşayan Avrupa küçülürken, Türkiye pahalılaştı. Rakip ülkeler ise agresif pazarlama politikalarına devam ediyor. Pek çok parametrenin olumsuz seyrettiği bir ortamda pazar payımızı korunmamız son derece önemli."
     Rekabet ortamının her geçen gün zorlaştığı bir dönemde düşük kar marjlarıyla ihracat yapıldığına değinen Negrin, bunun da açık hesapların taşıdığı riske kurban edilmemesi için mutlaka ihracat sigortasının kullanılması gerektiğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir