TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Büyüme yüzde 6-7 olmazsa 2023 hedefleri tutmaz"

  • Yazı boyutu
TGSD Başkanı Cem Negrin:
  -"Büyüme yüzde 6-7 olmazsa 2023 hedefleri tutmaz"

TGSD Başkanı Cem Negrin: -"Büyüme yüzde 6-7 olmazsa 2023 hedefleri tutmaz"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, yıllık büyüme yüzde 6-7 olmazsa 2023 hedeflerinin tutmayacağını belirtti.
     Negrin, yaptığı yazılı açıklamada, yıllardır enflasyon karşısında sıkıntı çekildiğini hatırlatarak, enflasyon kadar döviz kurlarının da artması gerektiğini kaydetti.
     Buna hiç dikkat edilmediğini savunan Negrin, "2023 hedeflerine bu şekilde varılmaz. Genç nüfusa sahip olan Türkiye'nin büyüme oranının yüzde 6-7 düzeyinde olması gerekir. İşsizlik oranlarının yüzde 10 civarında seyrettiği ülkemizde, bu büyüme oranlarının yakalanamaması halinde kronik sorunumuz daha da artar" görüşünü dile getirdi.
     Bütün dünyada faiz oranları yüzde 2'nin altında seyrederken, Türkiye'de ise faizlerin hala dünya ortamlamasının 2 katından fazla olmasına bir anlam veremediğini ifade eden Negrin, Türkiye'nin sıcak paranın değil, üretimin konuşulduğu bir ülke olması gerektiğini vurguladı.
     Aksi halde Türkiye'nin üretimde, ihracatta rakiplerinin çok gerisinde kalacağı uyarısında bulunan Negrin, "Faizlerin çok düşük olduğu bir dönemde herkes yatırıma yönelirken, ekonomik olarak en iyi durumdaki Türkiye yüksek faizle boğuşuyor. Böylesi bir ortamda dünyada 2-3 sene sonra faizler artınca biz ne yapacağız- Bunun için, Merkez Bankası tüm bu realiteleri göz önünde bulundurmalı, 2013'ü ve daha sonrasını ona göre planlamalı" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir