TESK Genel Başkanı Palandöken: "Büyümenin yavaşlatılması politikasının bir sonucu olarak…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  "Büyümenin yavaşlatılması politikasının bir 
  sonucu olarak…

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Büyümenin yavaşlatılması politikasının bir sonucu olarak ekonomi soğumaya başlayınca bundan ilk önce perakende sektörü etkilenmeye başladı" -"Piyasada para dönmüyor. Karlar düştü, gider maliyetleri arttı. Önümüzdeki dönem şube kapatmalar, market birleşmeleri artar"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomi soğumaya başlayınca bundan ilk önce perakende sektörünün etkilenmeye başladığını bildirdi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, piyasadaki daralmanın perakende sektöründe kendi göstermeye başladığını belirterek, büyümenin yavaşlatılması politikasının bir sonucu olarak ekonomi soğumaya başlayınca bundan ilk önce perakende sektörü etkilenmeye başladığını kaydetti.
     Piyasada paranın dönmediğini, karların düştüğünü, gider maliyetlerinin arttığını ifade eden Palandöken, önümüzdeki dönem şube kapatmalar ve market birleşmelerinin artacağını belirtti.
     Yüksek faiz finansman maliyetinin yüzde 15'lerden, yüzde 20'lere çıktığını ifade eden Palandöken, şunları kaydetti:
     "Hesapsız büyümelerin faturası çıkmaya başladı. Maliyetlerdeki artış, karlılıkların düşmesi, piyasanın daralmasının kötü sonuçları şimdi görülmeye başlandı. Mahalle aralarındaki kendi sermayesi ile geçinen bakkalların, kasapların, manavların müşterisine göz dikerek hesapsız bir şekilde mantar gibi açılan marketler şimdi tek tek kapanıyor. Kapatmayanda başkalarına devredecek."
     Yurt dışından gelen yabancı sermayenin sıcak paraya gözünü diktiğini ileri süren Palandöken, büyük yabancı sermayenin sıcak parayı sevdiğini bildirdi. 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da yabancı sermayenin başta toptan ve perakende ticaret sektörüne yatırım yaptığını ifade eden Palandöken, "Gelir, parayı kazanır ve gider. Çöpünü bize bırakır. 2013 yılında yeni AVM'ler için yaklaşık 3 milyar dolar daha yatırım yapılacağını ve bunun 1 milyar dolarının yabancı sermaye tarafından kaynaklandığını biliyoruz. Eğer AVM ve marketler çöplüğü olmak istemiyorsak piyasanın kurallarının konulması gerekiyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir