TESK Genel Başkanı Palandöken: "Cari açığı azaltmak için otomotivde yapılan ÖTV artışı yerli…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  "Cari açığı azaltmak için otomotivde yapılan 
  ÖTV artışı yerli…

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Cari açığı azaltmak için otomotivde yapılan ÖTV artışı yerli üretimi vurdu. Fabrikalar üretimlerini 3 vardiyadan 2 vardiyaya düşürdü ve işçi çıkarmaya başladı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, cari açığı azaltmak için otomotivde yapılan ÖTV artışının yerli üretimi vurduğunu öne sürdü.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yerli üretimin sürekli desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, cari açığı azaltmak için otomotivde yapılan ÖTV artışının yerli üretimi vurduğunu, özel tüketim vergisinin, yerli üretimi desteleyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu.
     Toplam vergi gelirlerinin üçte birinin otomotiv ve buna bağlı yan sanayilerden elde edildiğini kaydeden Palandöken, "Vergi gelirlerinde otomotivin çok büyük bir payı var. Geçen yıl yapılan ÖTV artışı cari açığı azalttı ama hem yerli üretimi vurdu hem de vergi gelirleri azaldı" ifadesini kullandı.
    
     -"Üretim 3 vardiyadan 2 vardiyaya düştü"-
    
     Otomotivde yerli üretimde 3 vardiyadan 2 vardiyaya inildiğini kaydeden Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Yerli üretimin canlanabilmesi için mutlaka KDV ve ÖTV desteği gerekiyor. Türkiye'de kullanılan taksi ve minibüs türü ticari araçlar için KDV ve ÖTV indirimi yapılması gerekir. Mevcut taksi ve ticari minibüslerin değişmesi halinde yaklaşık 150 bin yeni araç üretilecek. Devlet ÖTV ve KDV'de indirim yapacak ama böyle bir teşvikle üretim ve yan sanayide kurum kazançları 2-3 milyar lira artacak. Bununla beraber, sektörde yaratılacak binlerce kişilik ilave istihdam sayesinde gelir vergisinden sosyal güvenlik primine kadar devletin gelirleri önemli ölçüde artacak. Sonuçta devlet de esnaf da ülke de kazançlı çıkacaktır."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir