TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış
  uygulamalarına…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına çeki düzen verilmeli"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mağazaların "indirimli satışlar" ve "tasfiye" ilanlarıyla tüketiciyi yanıltmasının önüne geçilmesini istedi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, firmaların mevsimsel değişimin olduğu dönemlerde ellerindeki malları ve stoklarını eritebilmek için indirimli satışlar yöntemine başvurduklarını hatırlattı.
     AB ülkelerinde indirimli satışların belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapıldığına dikkati çeken Palandöken, Türkiye'de ise indirimli ve tasfiye satışların belirli bir dönem ve süresi olmadığı için piyasalarda düzensizlik oluştuğunu, tüketicilerin yanıltıldığını öne sürdü.
     "Tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına çeki düzen verilmeli" ifadesini kullanan Palandöken, çeşitli yöntemlerle indirim dönemlerinin uzatıldığının altını çizdi.
     Palandöken, şunları kaydetti:
     "(Tasfiye nedeniyle indirim) yazısını aynı mağazanın vitrininde bir yıl sonra dahi görüyoruz. Bu bir aldatmacadır. Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkanlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikayetçiler."
     İndirimli satışların Türkiye'de de AB'de olduğu gibi belli bir takvime ve kurala bağlanmasını isteyen Palandöken, bazı yabancı markaların satamadıkları seri sonu ürünleri, ucuz ve kalitesiz "Çin mallarını" erken indirimle satmaya çalıştıklarını da savundu.
    
    
    

Bu haberi 210 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir