TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Esnaf ve sanatkar kadınların sorunlarını belirleyip çözüm…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Esnaf ve sanatkar kadınların sorunlarını
  belirleyip çözüm…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Esnaf ve sanatkar kadınların sorunlarını belirleyip çözüm üretilmesi için Ulusal Esnaf Sanatkar Kadınlar Kurulu oluşturuldu"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK'in çeşitli meslekleri icra eden 170 bini aşkın kadın üyeye sahip olduğunu belirterek, esnaf ve sanatkar kadınların sorunlarını belirleyip çözüm üretilmesi için Ulusal Esnaf Sanatkar Kadınlar Kurulu oluşturulduğunu bildirdi.
     Palandöken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, toplumun yarısını oluşturan kadınların, anne, eş, abla ve sevginin temsilcileri olduğunu belirterek, bunlarla beraber üretimin de en önemli paydaşı olduklarını ifade etti.
     Esnaf ve sanatkar kadınların sorunlarını belirleyip çözüm üretilmesi için Ulusal Esnaf Sanatkar Kadınlar Kurulu oluşturulduğunu bildiren Palandöken, kadınların üretime daha fazla katılımının sağlanması için hali hazırda faal bulunan kadın esnaf ve sanatkarların birçok konuda yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiğine işaret etti.
     Kadınların ilim, fen sahibi olacaklarını ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerini belirterek kadınlara verdiği değeri ve önemi vurgulayan Atatürk'ün Türk kadınına en büyük hediyesinin 1926 yılında yürürlüğe konulan Medeni Kanun olduğuna dikkati çeken Palandöken, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
     Palandöken, şunları kaydetti:
     "Hala doğum borçlanması yapabilmelerine imkan sağlanmaması da üzücüdür. Özellikle son 10 yıl içerisinde kadınlarımızın artan başarısı ortadadır. Toplumsal duyarlılık artmış, bu alanda önemli ölçüde farkındalık yaratılmıştır. Ülkemizde kadınların işgücüne katılımını artırmak, yeni iş yerleri kurmaları ve ekonomik fırsatlar alanında kadın ve erkek arasındaki farkı azaltmak için pozitif ayrımcılık yapılmasını destekledik.
     2012 yılının başında yüzde 27,2 olan kadınlarımızın işgücüne katılım oranının yüzde 30,2'ye çıkması yeterli olmasa da sevindiricidir. Özellikle eğitim, sağlık, bankacılık ve adalet alanlarında istihdam edilme oranları yüzde 70'lere çıkmıştır. Ayrıca kadınlarımızın kendi iş yerini kurabilmesi için KOSGEB Girişimcilik Kredisi devreye sokulmuş ve 30 bin lirası hibe olmak üzere 100 bin liraya kadar kredi verilmeye başlanmıştır. İş yerlerini kuranların da yarısını kadınlarımız oluşturmuştur. Bunları söylemekteki amacım, kadınların sosyo-ekonomik konumunun öncelikle güçlendirilmesi gerektiği içindir."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir