TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Fizibilitesi yapılmadan AVM'lere izin verilmesi çağdaş…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Fizibilitesi yapılmadan AVM'lere izin verilmesi
  çağdaş…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Fizibilitesi yapılmadan AVM'lere izin verilmesi çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmüyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fizibilitesi yapılmadan alışveriş merkezi (AVM) yapılmasına izin verildiğini iddia ederek, bunun çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmediğini bildirdi.
     Yaptığı yazılı açıklamada, şehir merkezlerinde yeşil alan, park yeri veya pazar yerleri olarak ayrılmış alanlara AVM'lerin yapılarak şehrin dokusunun bozulduğunu ileri süren Palandöken, "Şehir planlamacılarının görüşlerinin dikkate alınmaması, fizibilitesi yapılmadan AVM'lere izin verilmesi, çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmüyor" ifadesini kullandı.
    
     Alışveriş merkezlerinin görsel kirliliğe dönüşmeden planına programına uygun yapılması ve kurallarının konması gerektiğini yıllardır söylediklerini kaydeden Palandöken, "Son 7 sene içinde 41 adet AVM kapanmıştır. Maalesef organize perakendede yaşanan sıkıntılar sistem ve kural olmadan işe girişmenin bedeli. İstanbul'da 26 tane AVM kapanırken, Ankara'da 5, Muğla'da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ'da birer AVM kapanmıştır. 'Dead-Mall' yani ölü AVM'ler çoğalıyor. Bu devasa yapıların işlevselliği kaybolduktan sonra şimdi,'Ne yapılabilir-' tartışılıyor. Hem kendilerine zarar veriyorlar, hem de bizlere. Ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı sesler yükseliyor. Esnafın yerleri yıkılarak yapılan Malltepe AVM, Ankara'nın ilk AVM'si Atakule şimdi hayalet yere dönmüş durumda. Bu nedenle esnaf ve sanatkarımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve Perakende Yasası'nın çıkarılmasını acilen bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"AVM sayısında büyük artış yaşandı"-
    
     Türkiye'de açılan AVM sayısının, 2005'te 106 iken, 2012 yılında 334'e ulaştığının altını çizen Palandöken, 2013 yılında bu sayının 400'e ulaşmasının beklendiğini belirtti. AVM sayısındaki artış ile ülke nüfusundaki artışla kıyaslayan Palandöken, "Ülkemizin nüfusu kaç kat arttı ki bu kadar alışveriş merkezine ihtiyaç duyuldu- Anlamak mümkün değil. 2002 yılından bu yana ülkenin nüfusu yüzde 8,7 artarken, AVM'ler yüzde 400 artmış. AVM'lerin bu kadar çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Bu merkezlerin iş yapması için nüfusu artırmak lazım. Hepsinde aynı markalar, aynı konsept olunca halkımız sıkılmaya başladı. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı" değerlendirmelerinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir