TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Ekonomik krizdeki en büyük dalgakıran, devletin krediye…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Ekonomik krizdeki en büyük dalgakıran, devletin krediye…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Ekonomik krizdeki en büyük dalgakıran, devletin krediye ulaşmak isteyen insanlara sıfır faizle kredi vermesi oldu" -KOSGEB Başkan Yardımcısı Tüysüz: -"Türkiye, girişimcilik endeksi sıralamasında 2006'da yüzde 6'lardayken, bugün bu rakam kalkınma seferberlikleri ile yüzde 12'leri aştı yüzde 13'lere doğru gidiyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomik krizdeki en büyük dalgakıranın, devletin krediye ulaşmak isteyen insanlara sıfır faizle kredi vermesi olduğunu söyledi.
     Palandöken, TESK ve KOSGEB destekli eğitim kurslarında başarılı olan 60 girişimciye sertifikalarının verildiği törende yaptığı konuşmada, girişimcilerin iş hayatına girmeleriyle birlikte hem kendilerinin hem de devletin kazanacağını belirtti.
     Amaçlarının yeni nesil ticaret erbabı yetiştirmek olduğunu kaydeden Palandöken, genç girişimcilerin bayan ağırlıklı olduğuna da dikkati çekti.
     Palandöken, girişimcilerin anadan babadan görme usulle değil, altyapısı ve fizibilitesi olan projelerle işe koyulacaklarını dile getirdi. KOSGEB'in ve kredilerin öneminin altını çizen Palandöken, "Ekonomik krizdeki en büyük dalgakıran, devletin krediye ulaşmak isteyen insanlara sıfır faizle kredi vermesi oldu" dedi.
     Kredilerdeki meblağdan ziyade buradaki niyetin önemli olduğuna işaret eden Palandöken, devletin bu dönemde girişimcisinin arkasında durduğunu bildirdi.
     Palandöken, girişimci adaylarına bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini belirterek, "Siz şu ana kadar girişimci olarak neler yapabileceğinizi öğrendiniz, bundan sonra da bizler sizler için elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz" dedi.
     Girişimcilere "Simit Sarayı" örneğini de veren Palandöken, şunları söyledi:
     "Simit denilen ürünün sonuna 'saray' eklendi, yarı hissesinin büyüklüğü 500 milyon dolara ulaştı. Niye sizler de ürünlerinizi bu hale getiremeyesiniz, niye daha güzel bir ofis kurup kendi işinizi yapamayasınız- Hiçbir sebep yok, ben sizlerden çok umutluyum. Sizler kendi ayağınız üzerinde duracaksınız."
    
     -"Türkiye, girişimcilikte yüzde 12'leri aştı"
    
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz de girişimciliğin adeta hayata yeniden başlamak olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin girişimcilik noktasında büyük bir atılım yaptığını vurgulayan Tüysüz, "Türkiye, girişimcilik endeksi sıralamasında 2006'da yüzde 6'lardayken, bugün bu rakam kalkınma seferberlikleri ile yüzde 12'leri aştı yüzde 13'lere doğru gidiyor" diye konuştu.
     Tüysüz, girişimcilere müşteri odaklılığı, Ar-Ge'yi ön plana almaları tavsiyesinde bulunurken, piyasa ve müşterinin talep ettiği yeni alanlara yönelmelerini söyledi.
     KOSGEB'in 2010 yılına kadar girişimcilik eğitimlerini kendisinin verdiğine değinen Tüysüz, "Biz 2010 yılına kadar eğitimleri kendimiz veriyorduk ama 10 yılda sadece 10 bin kişi eğitime katıldı. Son dönemde yapılan iş ve güç birlikleriyle bu rakam son iki yılda 120 binlere yaklaştı" ifadelerini kullandı.
     Tüysüz, girişimciliğin Türkiye'nin 2023 vizyonu için bir ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin 2023 yılında ilk 10 ekonomi arasına KOBİ'leri, esnaf ve girişimcileriyle gireceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir