TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Milyarlarca lira kredi veriliyor ama esnaf ve sanatkar krediye…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Milyarlarca lira kredi veriliyor ama 
  esnaf ve sanatkar krediye…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Milyarlarca lira kredi veriliyor ama esnaf ve sanatkar krediye ulaşmakta zorlanıyor" -"2003 ve 2009 yıllarında çıkan Sicil Affı Kanunu'na ne devlet bankaları, ne de özel bankalar uyuyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,"Milyarlarca lira kredi veriliyor ama esnaf ve sanatkar krediye ulaşmakta zorlanıyor" dedi.
     TESK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Palandöken, Afyon'da gerçekleştirilen Konfederasyonun yönetim, denetim ve mesleki kurul toplantılarında yaptığı konuşmada, "Esnaf sanatkar demek, kendi kendine ayakta duran, üretimin yüzde 96'sını, istihdamın yüzde 56'sını elinde tutan kesim demektir. Esnaf demek, kendi bilek gücü, emeği ve yoğun sermayesi ile ülke ekonomisine katkı sağlayan demektir" ifadelerini kullandı.
     Açıklamada, perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının henüz çıkmadığına dikkati çeken Palandöken, esnaf ve sanatkarların krediye ulaşmakta zorluk çektiğini ifade etti. Açıklamada Palandöken, şu görüşlere yer verdi:
     "Milyarlarca lira kredi veriliyor ama esnaf ve sanatkar krediye ulaşmakta zorlanıyor. Çünkü kara liste halen devam ediyor. 2003 ve 2009 yıllarında çıkan Sicil Affı Kanunu'na ne devlet bankaları, ne de özel bankalar uyuyor. Kanun çıkmasına rağmen sicil silinmiyor. Yani öyle denildiği gibi kredi yoktur. Çünkü kredinin önündeki engeller bir türlü aşılamıyor. Devlet esnaf ve sanatkarını korur. Çünkü esnaflığın ve ticaretin merkezi, okulu esnaflıktır. Ama 4 makine, 3 tezgah ile binlerce yıllık emeği bozarsanız ülkede ticaretin değişiminden bahsedemezsiniz. Esnaf ve sanatkarın korunması ve bir düzenin olması lazım. Taksi, dolmuş ve kamyoncuya da deniz araçları ile uçaklara sağlanan ucuz mazot verilmeli ki vatandaş daha ucuza taşınsın. Otomobillerin yenilenmesi için araçlara KDV ve ÖTV indirimi uygulanmalı. Mazot fiyatlarındaki çifte standart kaldırılmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir