TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Sigorta şirketleri taban fiyatın 10 katından fazla prim talep…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken: 
  -"Sigorta şirketleri taban fiyatın 10 katından fazla 
  prim talep…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Sigorta şirketleri taban fiyatın 10 katından fazla prim talep ediyor" -"Kaza riski fazla olan taksici ve minibüsçü esnafına 12 bin liraya varan sigorta poliçesi kesiliyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sigorta şirketlerinin poliçe düzenlerken taban fiyatın 10 katından fazla prim talep edebildiklerini, kaza riski fazla olan taksici ve minibüsçü esnafına 12 bin liraya varan sigorta poliçelerinin kesildiğini iddia etti.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Karayolu Zorunlu Trafik Sigortası'nda ilgili yönetmeliğe aykırı olarak taksici ve minibüsçü esnafına 12 bin liraya varan sigorta poliçelerinin kesildiğini öne sürdü.
     Zorunlu trafik sigortasının, "esnaf için ikinci bir vergi" olduğunu belirten Palandöken, "Sigorta şirketleri, taksi, minibüs ve servis aracı işleten esnafın zorunlu trafik sigortasını yapmak istemiyor. Esnaftan ödenmesi mümkün olmayan tutarlarda sigorta primi talep ediliyor. Risk altındaki esnafa 40 katır mı 40 satır mı şeklinde çile çektiriliyor" ifadelerini kullandı.
     Zorunlu olan sigortalarda aşırı yüksek fiyat uygulamak suretiyle poliçe düzenlemekten imtina edenler için 10 bin liradan 50 bin liraya kadar adli para cezası uygulaması bulunduğunu hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti:
     "Zorunlu trafik sigortası, taban fiyatın en fazla 2,5 katı kadar artırılabilir. Bunun için de haklı bir gerekçe olmalıdır. Gerekçesi olmadan taban fiyatı aşırı artıranlar hakkında adli para cezası kesilebilir. Tüm şirket yetkilileri bu gerçeği göz önüne alarak poliçe düzenlemelidir. En önemlisi bu tür şirketler mutlaka sürekli denetlenmeli."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir