TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Bayide müşteri bekleyen araçların muayene ücretleri aracı…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken: 
  -"Bayide müşteri bekleyen araçların muayene 
  ücretleri aracı…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Bayide müşteri bekleyen araçların muayene ücretleri aracı alandan tahsil ediliyor" -"Kullanılmayan araca bir garajda beklediği süre boyunca ceza kesilmesine mutlaka son verilmelidir"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bayilerde ve garajda bekleyen araçlar üzerinden muayene ücreti alınmasına tepki gösterdi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, araç muayene istasyonlarının işletmesinin 2005 yılında yapılan ihaleyle 20 yıllığına TÜVTURK'e verildiğini anımsattı.
     Fenni muayenesi geciken araçlara astronomik ceza kesildiğini öne süren Palandöken, "En önemlisi bayide müşteri bekleyen araçların muayene ücretleri, tescil tarihine kadar bekledikleri sürenin ücreti aracı alandan tahsil ediliyor" dedi.
     Söz konusu cezanın aylık yüzde 5 olduğunu kaydeden Palandöken, bu tutarın yıllık yüzde 60'ı bulduğuna dikkati çekti.
     "Yıllık enflasyonun yüzde 7'lere düştüğü bir dönemde bu ceza insafsızlıktır" değerlendirmesinde bulunan Palandöken, geçici görevle yurt dışına giden çok sayıda vatandaşın otomobilini garaja çektiğini ve bu süre içinde araçların kullanılmadığını bildirdi.
     Palandöken, buna karşın garajdaki otomobile aylık yüzde 5 ceza kesilmesinin kabul edilebilir olmadığını savundu.
    
     -"Garajdaki araca ceza uygulanamaz"-
    
     Dünyanın hiçbir yerinde garajdaki otomobile "kullanmama cezası" kesilmediğine dikkati çeken Palandöken, "Vatandaş otomobilini kullanmaya kalktığında zaten trafikte yapılan denetimler sonucu araç parka çekiliyor ve ceza kesiliyor. Buna rağmen kullanılmayan araca bir de garajda beklediği süre boyunca ceza kesilmesi uygulamasına mutlaka son verilmelidir" ifadesini kullandı.
     Araçların muayene sürelerinin başlangıç tarihinin 2010 yılında çıkartılan bir yönetmelikle değiştirildiğine işaret eden Palandöken, önceden araçlar trafiğe çıktıkları tarihten 3 yıl sonra ilk muayeneleri yapılırken, artık ithal edildikleri tarihin muayene için başlangıç tarihi olarak alındığını kaydetti.
     Bu durumda, otomobilin bayide satış için beklediği sürenin muayene süresinden düştüğünü belirten Palandöken, "Sonuçta garajda 'kullanmama cezasından' sonra, bir de bayide 'bekleme cezası' kesiliyor. Bayide beklenilen sürenin muayene ücreti de aracı alandan tahsil ediliyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir