TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Yeni fırsat ile esnaf ve sanatkar rahatlayacak"

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Yeni fırsat ile esnaf ve sanatkar rahatlayacak"

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Yeni fırsat ile esnaf ve sanatkar rahatlayacak"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'ndaki değişikliklerle, esnaf ve sanatkarlara bir dizi yeni fırsatlar verildiğini ifade etti.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklikler yapılmasıyla esnaf ve sanatkarın rahatlayacağını kaydetti.
     "Esnaf ve sanatkarlarımız artık Sosyal Güvenlik Kurumu yönetiminde temsil edilecek olmasından dolayı son derece memnunuz" diyen Palandöken, esnafın sorunlarını artık daha yakından takip edebileceklerine işaret etti.
     Söz konusu kanundaki değişiklikle, anne ve babası üzerinden sağlık hizmetinden yararlanan çocukların, liseyi bitirdikten sonra 20 yaşını aşmamak kaydıyla 120 gün daha sağlık hizmetinden yararlanacaklarını belirten Palandöken, "Böylelikle gençlerimizin genel sağlık sigortası primi ödemesi ortadan kaldırılmış oluyor" dedi.
     Palandöken, emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin de sigortalılıklarının sona erdiği tarihin, yazılı istek tarihi kabul edilerek aylıklarının yeniden bağlanacağını ifade ederek, böylece yazılı istek şartında kolaylık getirildiğine dikkati çekti.
    
     -"Basamak farkından prim borcu ödenmeyecek"-
    
     1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı, tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek hale getirildiğini ve basamakların yükselme tarihlerinin değiştirilmeyeceğini de ifade eden Palandöken, şunları kaydetti:
     "Bu sigortalılardan, tescil tarihi daha eski bir tarihe alınanların eski tescil tarihi ile yeni tescil tarihi arasındaki sigortalılık sürelerine ilişkin yükseltilen gelir basamağına göre daha sonra basamak farkı çıkarılıp, borcu gözüküyordu. Şimdi, ilk defa tescil edildiği tarih itibarıyla seçtiği veya intibak ettirildiği basamak olarak kabul edilecek. Bu durumdakiler hizmet süresi kazansalar bile basamakları sabit kalacağından basamak farkından herhangi bir prim borcu ödemek zorunda kalmayacak."
    
     -"Başkasının sağlık hizmetlerinden yararlananlara af"-
    
     Palandöken, kendi sigortalılığı bulunduğu halde, başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlananlara 2012'nin Ocak ayına kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçların affedileceğini de kaydeden Palandöken, "Tasarı bu şekliyle uygulamaya girerse, prim borcu olduğu için anne, babasının veya çocuklarının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur'lular Ocak 2012'den önce SGK tarafından kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek olması pek çok esnafımızı rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.
     Palandöken, ayrıca işçi, memur ve esnaf emeklilerinden ticari faaliyeti bulunanların ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primlerinin kanunun yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren 4 ay içerinde başvurmaları halinde yeniden yapılandırılacağını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir