TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Borçlu esnaf ve sanatkarlar da sağlık hizmetinden…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Borçlu esnaf ve sanatkarlar da sağlık 
  hizmetinden…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Borçlu esnaf ve sanatkarlar da sağlık hizmetinden yararlanmalı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, borçlu esnaf ve sanatkarların da sağlık hizmetlerinden yararlanması gerektiğini belirtti.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarlara, işçi ve memurlardan farklı olarak, 60 günden fazla prim borçları olduğu dönemlerde kendilerine ve bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ve ana babalarına sağlık hizmeti verilmediğine dikkati çekti.
     Yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için aranan prim ödeme gün sayısının işçilerde 7 bin 200 gün iken esnaf ve sanatkarlarda 9 bin gün olması gerek norm ve standart birliği yönünden gerekse Türkiye gerçekleriyle bağdaşmadığını savunan Palandöken, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Borçlu esnaf ve sanatkarlar da sağlık hizmetinden yararlanmalı. Anayasada düzenlenen haklardan olan 'yaşam hakkı' bütün temel haklardan daha üstün olduğundan prim borcu bulunan sigortalılar da mutlaka sağlık hizmetinden faydalandırılmalı. Ayrıca, işsizliğin yaşandığı ülkemizde bir esnafın kesintisiz olarak 25 yıl faaliyette bulunması ve 9 bin gün prim ödemesi gerçekçi değil. Bu nedenle prim ödeme gün sayısı 7bin 200 gün olarak eşitlenmeli."
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir