TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Yeterli kar lastiği üretimi olmadığı için lastik bulunamıyor.…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Yeterli kar lastiği üretimi olmadığı 
  için lastik bulunamıyor.…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Yeterli kar lastiği üretimi olmadığı için lastik bulunamıyor. Bunun için de süre mutlaka uzatılmalıdır"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeterli kar lastiği üretimi olmadığı için kar lastiği bulunamadığını belirterek, kar lastiği uygulaması için belirlenen sürenin uzatılması gerektiğini ifade etti.
     Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, kar lastiği kullanımı genelgesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandığını hatırlatarak, Türkiye'de tescil edilmiş veya edilmemiş şehirler arası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarla Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin her yıl 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmasının zorunlu olduğunu ifade etti.
     Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunlu olacağına dikkati çeken Palandöken, "Yeterli kar lastiği üretimi olmadığı için lastik bulunamıyor. Bunun içinde süre mutlaka uzatılmalıdır. Şoför esnafımızın durduk yerde ceza yemesini istemiyoruz" ifadesini kullandı.
    
     -"Şehir içi uygulaması kararı valiliklerde"-
    
     Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususların ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirleneceğini vurgulayan Palandöken, yol kenarı denetim istasyonlarının da Valiliklerce belirlenecek hususların dikkate alınacağını kaydetti.
     Palandöken, üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak hazırlanan, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılabileceğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir