TESK Genel Başkanı Palandöken: -"e-ticaretin gelişmesiyle, AVM'lerin piyasasını sanal AVM'ler…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"e-ticaretin gelişmesiyle, AVM'lerin 
  piyasasını sanal AVM'ler…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"e-ticaretin gelişmesiyle, AVM'lerin piyasasını sanal AVM'ler ele geçirmeye başladı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, e-ticaretin gelişmesiyle, AVM'lerin piyasasını sanal AVM'lerin ele geçirmeye başladığını belirtti.
     Palandöken, yazılı açıklamasında, e-ticaretin Türkiye'de son dönemde önemli gelişme gösterdiğini, bu çerçevede çok sayıda sanal AVM açıldığını, internet üzerinden kartla yapılan alış-veriş oranının da yüzde 8'e yükseldiğini belirtti.
     Bakkalların marketten, marketlerin süpermarketlerden, perakende piyasasının da alış veriş merkezlerinden etkilendiğini ifade eden Palandöken, "Şimdi de eskinin çıraklık modelini uygulayan e-ticaretin ülkemizde gelişmesiyle, AVM'lerin piyasasını sanal AVM'ler ele geçirmektedir" dedi.
     Türkiye'de e-ticaretin 2011 yılında yüzde 50 artarak 23 milyar liralık ciroya ulaştığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:
     "Teknolojinin gelişmesi ve güvenli alışveriş yapılan sanal mağaza sayıları hızlı artıyor. 2012 yılının ilk 8 ayında 20 milyar liralık ciro yapan e-ticaretin, 30 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Sanal AVM'ler de hızla büyüyen pastadan pay kapmaya çalışıyor. Sanal AVM kurulması, gerçek AVM'lerde yüksek kira ödeyen büyük firmalar tarafından da destekleniyor. AVM'lerde yaygın olarak mağaza açan firma sahipleri sanal olarak açtıkları mağazalarında daha çok satış yaptıklarını söyleyerek, AVM'lerde çok yüksek maliyetlerle dükkan açmanın mantığını sorgulamaya başlamışlardır. Perakende piyasasını düzenleyecek yasanın çıkarılması geciktikçe, kuralsız büyüyen AVM'ler zarar görecek, atıl duruma düşecekler. Sonuçta milli servet heba olacaktır."
    
     -"AVM'ler şoför esnafına da zarar veriyor"-
    
     Palandöken, AVM'lerin müşteri servisi adı altında taşımacılık yapmasının, büyükşehirlerde yeni yapılan AVM'lerin metro ve metrobüs bağlantılı olmasının şoför esnafına da zarar verdiğini savundu.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir