TESK Genel Başkanı Palandöken: -"İşyeri açanların bazılarında ustalık belgesinin aranmaması…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken: 
  -"İşyeri açanların bazılarında ustalık belgesinin aranmaması…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"İşyeri açanların bazılarında ustalık belgesinin aranmaması hem esnaf ve sanatkarlar açısından hem de vatandaş olarak bizleri olumsuz etkilemektedir"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, işyeri açarken ustalık belgesi istenmemesinin esnaf ve sanatkarların yanı sıra vatandaşı da olumsuz etkilediğini belirtti.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, 2004 yılından bu yana işyeri açılması sırasında ustalık belgesi şartı aranmamasının Türkiye'nin mesleki eğitim sistemi ve iş yaşamını olumsuz etkilediğini kaydederek, "Avrupa Birliği'ne girme sürecinde mesleki eğitimi sekteye uğratmaktadır. Her mesleğin standartlarının belirlendiği bir süreçte işyeri açanların bazılarında ustalık belgesinin aranmaması hem esnaf ve sanatkarlar açısından hem de vatandaş olarak bizleri olumsuz etkilemektedir" ifadesini kullandı.
     Hala ustalık belgesi istenmeden işyeri açılabildiğine dikkati çeken Palandöken, mesleki eğitimin cazibesini korumasının yanı sıra meslek ustalarının ve tüketicinin korunması amacıyla da ustalık belgesi istenmesinin gerektiğini ifade etti.
     Ustalık belgesi aranmasının, topluma nitelikli işgücü ve girişimci sağlaması açısından önemine işaret eden Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Esnaf ve sanatkarlarımız ahilik kültürü çerçevesinde uzun yıllardır ülkemizdeki mesleki eğitim sistemine destek olmuş, zaman zaman getirdiği yüklere rağmen bu desteğini bugüne kadar sürdürmüştür. Ancak olumsuz gelişmeler devam etmektedir. Taksicisi, berberi, tatlıcısı esnaftır. El emeği ustalık ister. Ustalık belgesi sorununun çözülmesi, belge sahibi kişilerin işyeri açmalarını sağlaması yoluyla gerçek meslek erbabının korunması, kendi işyerlerini açması hem de bu kişilerin ürettiği mal ve hizmetten yararlanacak olan tüketicilerin korunması anlamında çok büyük öneme sahiptir."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir