TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Zam çözüm değildir, iç piyasadaki daralmanın asıl sebebi nakit…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Zam çözüm değildir, iç piyasadaki daralmanın
  asıl sebebi nakit…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Zam çözüm değildir, iç piyasadaki daralmanın asıl sebebi nakit akışı sıkışıklığıdır"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı tüketim ürünlerine yapılan vergi artırımlarının çözüm olamayacağını, iç piyasadaki daralmanın asıl sebebinin nakit akışı sıkışıklığı olduğunu savundu.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, bütçe açığının zamla kapatılmaya çalışılmasının yanlış bir uygulama olduğunu ifade ederek, "Zam hiçbir zaman çözüm değildir. Benzin, mazot, tüp gaz, alkol, sigara, araç alım ve satışlarına getirilen ÖTV artışı vatandaşın bütçesini zorlayacağı gibi istihdamda sorun yaşanarak, işsizlikle birlikte kaçak satışları artıracaktır" dedi.
     Yapılan zamların hem enflasyonu hem de ekonomik büyümedeki yavaşlamayı artıracağına işaret eden Palandöken, iç piyasadaki daralmanın sebebinin nakit akışı sıkışıklığı olduğunu belirtti.
     TESK Başkanı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Benzin, motorin, sigara ve alkoldeki artış kaçağı artıracaktır. En önemlisi bu zamlarla işsizlik artacak, istihdam düşecektir. Buna paralel olarak tüp gaza yapılan zam ile de mutfaktaki yangın artacaktır. Lokomotif durumdaki ürünlere zam yapılması piyasa dengelerini bozar ve hayat pahalılığını artırır. Bu da insanımızı kaçağa yöneltir. Çünkü ne zaman içki, sigara, benzin ve motorine zam gelse, arkasından kaçak içki satışı patlıyor. Bundan hem vatandaş zarar görüyor hem de devlet vergi zararına uğruyor."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir