TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Perakende yasası bir an önce hayata geçirilmeli" -"Yasanın…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"Perakende yasası bir an önce hayata geçirilmeli"
  -"Yasanın…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"Perakende yasası bir an önce hayata geçirilmeli" -"Yasanın geciktiği her hafta en az 5 esnaf işyerini kapatıyor, en az 10 aile aç kalıyor" -"AVM'ler küçük esnafla birlikte artık kendilerini de bitiriyorlar"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, perakende yasasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, yasanın geciktiği her hafta en az 5 esnafın işyerini kapattığını, en az 10 ailenin aç kaldığını öne sürdü.
     Palandöken, yazılı açıklamasında, AVM sayısının bu yılın sonu itibariyle Ankara'da 40, İstanbul'da 120, ülke genelinde ise 350'ye çıkmasının beklendiğini belirterek, AVM'lerin bu kadar plansız artmasının Anadolu'daki esnafı zor durumda bıraktığını ifade etti.
     Tüm gelişmiş ülkelerde perakende sektörünün yasal bir düzenlemeyle disiplin altına alındığına işaret eden Palandöken, "ABD'de, küçük esnafın korunması amacıyla toptancı ve dağıtımcıların tüm işletmelere aynı fiyattan satış yapmaları zorunludur. Bizde ise Anayasa gereği korunması gereken küçük esnafa daha pahalı, çoğu yabancı olan büyük firmalara ise daha ucuza ürün satılıyor. ABD'deki kanun bizde de uygulanmalıdır" dedi.
     Perakende yasasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Palandöken, yasanın geciktiği her hafta en az 5 esnafın işyerini kapattığını, en az 10 ailenin aç kaldığını öne sürdü.
    
     -"Artık AVM'ler de yavaş yavaş kapanmaya başlıyor"-
    
     Özellikle büyük şehirlerde mantar gibi çoğalan AVM'lerin sadece esnaf ve sanatkara değil kendi kendilerine de zarar verdiğini ifade eden Palandöken, şunları kaydetti:
     "Artık AVM'ler de yavaş yavaş kapanmaya başlıyor. Bu durumun en vahim tarafı ise AVM olarak yapılan binaların başka hiçbir amaçla kullanılamamasıdır. Kapanan AVM'lerden ne otel olur, ne hastane, ne de okul. Sonuçta plansız yapılan AVM'ler için milli servetimiz buhar olup uçuyor. AVM'lerin açılmasına, içinde şehir planlamacıları ve ilgili meslek kuruluşlarının da olduğu bir komisyon karar vermeli.
     Bazı mağazaların vitrininde yılın 365 günü indirim tabelası bulunuyor. Yılın 365 günü indirim olmaz. Ürünün normal fiyatına indirimli diye etiket koyanlar halkı yanlış yönlendiriyorlar. Bu da aşırı tüketime ve çok sayıda aile sorunlarına neden oluyor. Oysa ülkemizin tasarruf oranları tarihinin en düşük seviyelerine ulaştı. Bu nedenle indirimlerin tarihi belirlenmeli ve meslek odalarının izni alınarak, yaz ve kış sezonu olmak üzere yılda sadece iki kez indirim yapılmasına izin verilmeli."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir