TESK Genel Başkanı Palandöken: -"İsveç'teki geçmiş yüzyıllardaki esnaf ve sanatkar modellerini…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Palandöken:
  -"İsveç'teki geçmiş yüzyıllardaki esnaf ve sanatkar modellerini…

TESK Genel Başkanı Palandöken: -"İsveç'teki geçmiş yüzyıllardaki esnaf ve sanatkar modellerini yaşatan 'SKANSEN' modelinin benzerinin Türkiye'de de uygulanması için çalışma başlattık" -"Bu modelle, 13'üncü yüzyılda hangi meslekler varsa bunların hepsi yeniden olacak"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İsveç'in başkenti Stockholm'de geçmiş yüzyıllardaki esnaf ve sanatkar modellerini yaşatan "SKANSEN" modelinin benzerinin Türkiye'de de uygulanması için çalışma başlattıklarını, örnek uygulamayı Ahilik merkezi olan Kırşehir'de yapacaklarını belirtti.
     Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni oluşturacakları modelin şehirleri kirleten değil güzelleştiren, yerli ve yabancı turist çeken yeni bir model olduğunu kaydederek, "Bu sistemle 81 ildeki meslek dallarının tamamını 13'üncü yüzyıldan günümüze giyilen işçilik elbiseleri ile üretip, bu meslekleri yaşatmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.
     Yapılacak çalışmaların ardından uygulamayı Antalya, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyükşehirlerde de hayata geçirmeyi planladıklarını bildiren Palandöken, açıklamasında şunları kaydetti:
     "Oluşturacağımız modelin ülke turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Yeni sistemde jiletle değil ustura ile tıraş yapan berberler, ekmek pişirilen tandırlar, atlara nal üreten ve çakan nalbantlar, yorgancılar, semerciler kısacası 13'üncü yüzyılda hangi meslekler varsa bunların hepsi yeniden olacak. Bu meslekleri yaşatarak iç ve dış turizmde büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir