TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: -"(Üsküdar Belediye Meclisi'nin alkollü içecek satışıyla…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:
  -"(Üsküdar Belediye Meclisi'nin alkollü içecek satışıyla…

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: -"(Üsküdar Belediye Meclisi'nin alkollü içecek satışıyla ilgili kararı) İstanbul, her yıl ağırladığı 10 milyona yakın turistle dünyanın en önemli turizm başkentlerinden biri. Bu yasak, güzide kentimizin uluslararası arenada imajına vurulan önemli bir darbe"

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Üsküdar Belediye Meclisi'nin alkolle ilgili kararına dair, "İstanbul, her yıl ağırladığı 10 milyona yakın turistle dünyanın en önemli turizm başkentlerinden biri. Bu yasak, güzide kentimizin uluslararası arenada imajına vurulan önemli bir darbe" değerlendirmesinde bulundu.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Üsküdar Belediye Meclisi'nin dini ve eğitim kurumlarına 100 metre mesafeden daha yakında bulunan bakkal, market, kuruyemişçi ve büfelerde alkollü içki satışını yasaklayan kararının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ileri sürerek, şunları kaydetti:
     "Kazanılmış hakkımız olan ruhsatlarımızın iptali yoluna gidilerek, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanmaktadır. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Yönetmeliğin 4, 5, 29, 30 ve 32. maddelerine göre, sadece umuma açık eğlence ve istirahat yerleri (restoran, bar, vb) için belediyelerin ruhsat tanziminde, 100 metre mesafeden yakınlık şartını aradığı çok açık ve net bir düzenlemedir. Alınan karar keyfi ve hukuka aykırı olup, bu kuralın bakkal, market, büfe gibi işyerleri için yeni yasak tanzim etmek için kullanılması kabul edilemez ve hukuk dışı."
     İlgili yönetmelik ve Belediye Kanunlarında; belediye meclislerinin bu yönde karar almaların öngörülmediğini öne süren Palandöken, "İstanbul, her yıl ağırladığı 10 milyona yakın turistle dünyanın en önemli turizm başkentlerinden biri. Bu yasak, güzide kentimizin uluslararası arenada imajına vurulan önemli bir darbe. Bu tarz işyerleri ülkemizde ağırlıklı olarak aile işletmeleri olarak faaliyet gösterir. Bu işletmelerde kesinlikle açıkta içki içilmesine izin verilmez" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir