TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: -"Dönere, köfteye nişastalı maddelerle soya ve soya…

  • Yazı boyutu
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken:
  -"Dönere, köfteye nişastalı maddelerle 
  soya ve soya…

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: -"Dönere, köfteye nişastalı maddelerle soya ve soya ürünleri artık katılamayacak. Böylece 3-5 liraya köfte ve sucuk gibi ürünlerin satışı önlenecek"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dönere, köfteye nişastalı maddelerle soya ve soya ürünlerinin artık katılamayacağını belirterek, bu sayede 3-5 liraya köfte ve sucuk gibi ürünlerin satışının önleneceğini kaydetti.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hazırladığı "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği"nin dün Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatarak, yeni düzenlemeyle kanatlı etle kırmızı etin karıştırılarak ürün elde edilmeyeceğine ancak kırmızı etler ve kanatlı etlerin kendi içinde karıştırılabileceğine dikkati çekti.
     Artık mekanik olarak kemikten sıyrılan etin salam, sosis gibi et ürünlerinde kullanımına izin verilmeyeceğini vurgulayan Palandöken, şu ifadeleri kullandı:
     "Yapılan inceleme ve analizler bizi haklı çıkardı. Sucuğa, pastırmaya, dönere, köfteye et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddelerle soya ve soya ürünleri artık katılamayacak. Böylece 3-5 liraya köfte, sucuk gibi ürünlerin satışı önlenmiş olacak. Tebliğiyle üretilen ürünlerin karışımı netleştirildi. 2 milyar dolarlık sucuk, salam ve sosis pazarında 2011 yılı verilerine göre, sucuk ürünlerinin toplam şarküteri pazarında yüzde 54,52, salamın payı yüzde 21,24, sosisin payı yüzde 13,21, pastırmanın da yüzde 5,80 payı bulunuyor. Ailelerin yüzde 90'ı şarküteri ürünlerinden tüketirken artık değişen etiketlere daha dikkat etmeli, olması gereken fiyatın altında satılan ürünleri de ilgili yerlere bildirmeli."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir