TESK Başkanı Palandöken: -"Yeni ve etkin bir sicil affına ihtiyaç var" -"Sicil yapılandırmasıyla…

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken:
  -"Yeni ve etkin bir sicil affına ihtiyaç var"
  -"Sicil yapılandırmasıyla…

TESK Başkanı Palandöken: -"Yeni ve etkin bir sicil affına ihtiyaç var" -"Sicil yapılandırmasıyla ilgili olarak Bankalar Birliği'ne mektup gönderdik"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni ve etkin bir sicil affına ihtiyaç olduğunu bildirerek, "Sicil yapılandırmasıyla ilgili olarak Bankalar Birliği'ne mektup gönderdik" dedi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarların son birkaç yıldır piyasalarda var olan talep daralmasından olumsuz etkilenerek, işlerin yürütülmesi için krediye ihtiyaç duyduklarını ama bazen kredi kartlarının bazen çeklerin ödenememesi kaynaklı olarak bankaların kara listesine girerek sicillerinin bozulduğu için krediye erişemediklerini belirtti.
     Konunun esnaf ve sanatkar için önemini anlatan mektubu Bankalar Birliği'ne gönderdiklerini ifade eden Palandöken, bankaların sorumluluk alarak ellerini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.
    
     -"Esnaf ve sanatkarın mağduriyeti giderilmeli"-
    
     Sicil Affı Yasası'nın amacına hizmet etmediğini savunan Palandöken, şunları kaydetti:
     "Bankaların keyfi uygulamaları nedeniyle esnaf ve sanatkarlar kredi alamadıkları için mağdur oluyorlar. Kanunda öngörüldüğü şekilde borçlarını ödeyen veya borçlarını yeniden yapılandıran meslek mensuplarımızın bankalar nezdindeki sicil kayıtlarının Kanunun bu açık hükmüne rağmen ve ısrarlı başvurulara karşın Bankalarca silinmediği gibi yeni kredi başvuru talepleri de kötü sicil kayıtları gerekçe gösterilerek reddedilmektedir. Halbuki esnaf ve sanatkarlarımızın mevcut finansman durumlarının iyi irdelenerek, finansman sorunlarının temeline inilerek, doğru ve rasyonel çözümlere gidilmelidir. Çünkü, esnaf ve sanatkar kredi kullanamadığı zaman ekonomide çarklar durma noktasına gelmektedir. En önemlisi esnaf ticari borçlarını ödemeye özen göstermektedir. Borcunu ödeyemeyen esnafın faaliyeti duracağından borç ödemelerinde oto-kontrol sağlanmaktadır."
     Palandöken, bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesini isteyerek, sicili yeniden yapılandıracak yasal düzenlemenin etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin şart olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir