TESK Başkanı Palandöken: -"Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların…

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken: 
  -"Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin 
  ruhsatların…

TESK Başkanı Palandöken: -"Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi için son tarih 1 Nisan'a 1 hafta kalmasına rağmen ruhsat sahibi yaklaşık 170 bin perakende satış noktasının sadece yüzde 35'i ruhsatlarını yenileyebildi"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi için son tarih 1 Nisan'a 1 hafta kalmasına rağmen ruhsat sahibi yaklaşık 170 bin perakende satış noktasının sadece yüzde 35'inin ruhsatlarını yenileyebildiğini belirterek, yetkililerden bürokratik süreci kolaylaştırmalarını istedi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnafa, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi için son tarih olan 1 Nisan'ı beklemeden ruhsatlarını yenileme çağrısında bulundu.
     Yönetmelikle belirlenmiş 1 Nisan'a 1 hafta kalmasına rağmen ruhsat sahibi yaklaşık 170 bin perakende satış noktasının sadece yüzde 35'inin ruhsatlarını yenileyebildiğini ifade eden Palandöken, düzenleme ile getirilen sürecin hem esnaf hem de odaları açısından ciddi zorluklar içerdiğini vurguladı. Palandöken, ruhsat uzatımı sürecinin, bu yıl, geçmiş yıllara kıyasla ek şartlar içerdiğine işaret ederek, bu ek şartların, ruhsat uzatımının daha uzun bir sürede tamamlanmasına neden olduğunu belirtti. Palandöken, şunları kaydetti:
     "Yetkililerin piyasada yaşanan karmaşa ve sorunları dikkate almalarını, bürokratik zorlukları ortadan kaldırarak esnafımızı rahatlatmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde, süre uzatımını tamamlayamayan on binlerce esnaf, söz konusu ürünlerin ticaretini kayıt altında yapamayacak duruma düşecektir. Bu durum, dürüst esnafı ciddi mağduriyetle karşı karşıya bırakacak, kaçak riskini de artıracaktır. Ülkemizde maalesef kaçak tütün ve alkol ticareti zaten milyarca liralık bir boyuta tırmanmıştır. Her alanda kayıtlı ekonomiye geçişe yönelik ciddi mücadelenin verildiği bir dönemde, umarız ki perakendecimizi zor duruma sokacak ve kaçağı artıracak böyle yanlış uygulamalara mahal verilmez. Ayrıca yetkililerin bu aşamada sürece ilişkin süre uzatımını da değerlendirilmesini binlerce mağdur esnaf adına talep etmekteyiz."
    
     -"Esnafımız son günü beklemesin"-
    
     Palandöken, düzenlemenin getirdiği sürece de dikkat çekerek, ruhsat uzatım başvurusunu henüz yapmamış esnafa, ciddi yığılma ve sıkıntı yaşanabilecek son günleri beklemeden, ruhsat başvurularını bir an önce yapmaları önerisinde bulundu. Palandöken, ruhsat uzatımını 1 Nisan 2013'e kadar tamamlayamayan perakende satıcılara, bu tarihten itibaren firmalardan tütün mamulü ve alkollü içki alamayacaklarını hatırlattı.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir