TESK Başkanı Palandöken: -"Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar ve kendi işini…

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken: 
  -"Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar 
  ve kendi işini…

TESK Başkanı Palandöken: -"Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar ve kendi işini kuran girişimciler, 30 bin liralık KOSGEB 'Yeni Girişimci Desteği'den ve 70 bin lira üst limitli 'Sabit Yatırım Desteği'nden yararlanabilecekler"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanların ve kendi işini kuran girişimcilerin 30 bin liralık KOSGEB "Yeni Girişimci Desteği"den ve 70 bin lira üst limitli "Sabit Yatırım Desteği"nden yararlanabileceklerini kaydetti.
     Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, KOSGEB desteklerinin TESK'e bağlı kuruluşlar, üyeleri ve KOSGEB hedef kitlesi içinde yer alan KOBİ'ler tarafından daha etkin kullanılabilmesi, esnaf-sanatkar adaylarına yönelik girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve girişimciliğin geliştirilmesini için TESK ve bağlı kuruluşlarınca Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildiğini ifade etti.
     Söz konusu eğitimlerde başarılı olan girişimci kursiyerlere "KOSGEB Yeni Girişimci Desteği"ne başvurabilmeleri için TESK Genel Merkezinde düzenlenecek törenle sertifika vereceklerini belirten Palandöken, şunları kaydetti:
     "12 Kasım - 22 Kasım tarihleri arasında 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar ve kendi işini kuran girişimciler 30 bin liralık KOSGEB 'Yeni Girişimci Desteğini' ayrıca, desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 70 bin lira üst limitli Sabit Yatırım Desteğinden de yararlanabilecekler."
    
     -"Katılımcıların yüzde 80'i kadın girişimci"
    
     Palandöken, TESK'in 203 bin 650 kadın üye ile Türkiye'nin en fazla kadın üyesine sahip kuruluşu olduğuna dikkati çekerek, TESK tarafından verilen eğitimlerle kadın girişimci sayısının daha da artacağını kaydetti.
     Söz konusu eğitimlere katılanların yüzde 80'inin kadın girişimci olduğunu vurgulayan Palandöken, kadın girişimcilerin yüzde 12'sinin ilköğretim, yüzde 30'unun lise ve yüzde 58'inin üniversite mezunu olduğunu ifade etti.
     TESK ve KOSGEB girişimcilik kurslarına yoğun ilgi olduğunu belirten Palandöken, Ankara'da açılacak yeni dönem kursların 2 sınıf olarak açılacağını ve başvuruların devam ettiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 248 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir