TESK Başkanı Palandöken: -"Esnaf ve sanatkarın uğradığı haksız rekabet sadece AVM'ler ve hiper…

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken:
  -"Esnaf ve sanatkarın uğradığı haksız rekabet sadece 
  AVM'ler ve hiper…

TESK Başkanı Palandöken: -"Esnaf ve sanatkarın uğradığı haksız rekabet sadece AVM'ler ve hiper marketlerle sınırlı değil, esnaf mal temin ederken de haksız rekabetle karşı karşıya"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarın uğradığı haksız rekabetin sadece AVM'ler ve hiper marketlerle sınırlı olmadığını, esnafın mal temin ederken de haksız rekabetle karşı karşıya olduğunu savundu.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, toptan alış veriş yaparak mal temin etmeye çalışan esnafın, sermayesine göre çok mal almak yerine sürümü çok olan ürünlere yöneldiğini ama üretici, dağıtıcı veya toptancılar tarafından esnafa baskı yapıldığını öne sürdü.
     Büyük tedarikçilerin ya tüm malı kendilerinden almalarını istediklerini yada ürünleri birbirine bağlayarak 'bunu alırsan şu üründen de iki tane almak zorundasın' gibi esnafa zorla istemediği ürünü satmaya zorladığını ileri süren Palandöken, "Fazladan mal alındığında esnaf zora düşüyor. Yani piyasanın düzenlenmesine ve 'Perakende Yasası'nın çıkarılmasına acil ihtiyaç var" değerlendirmesinde bulundu.
     Palandöken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Esnaf ve sanatkarın uğradığı haksız rekabet sadece AVM'ler ve hiper marketlerle sınırlı değil, esnaf mal temin ederken de haksız rekabetle karşı karşıya. Büyük marketlerin yüklü miktarda mal alımında belli oranlarda promosyon olarak ücretsiz mal veriyor. Promosyon olarak alınan mallar, hipermarketlerde 'tuzak ürün' olarak kullanılarak müşteri çekiyor. Bazen öyle ucuzluk yapıyorlar ki esnafın toptan aldığı maliyetin altında satıyorlar. Hem toptancı hem de büyük marketlerin çifte haksızlığına uğruyoruz. Bizlerin böyle bir fiyat rekabetiyle mücadele edecek sermayemiz yok. Üretici, dağıtıcı veya toptancıların aynı maliyetten bizlere de mal tedarik etmesi için düzenleme yapılmalıdır. Çünkü bizler üretilen her türlü malı ve hizmeti yurdumuzun her köşesine götürüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir