TESK Başkanı Palandöken: -"Esnaf SGK'da norm birliği istiyor. Esnafın emeklilik süresi 7200…

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken:
  -"Esnaf SGK'da norm birliği istiyor. Esnafın emeklilik süresi 7200…

TESK Başkanı Palandöken: -"Esnaf SGK'da norm birliği istiyor. Esnafın emeklilik süresi 7200 güne düşürülmeli, prim borcu bulanan esnaf sağlık hizmetinden yararlanmalı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların emekliliği hak etmek için çalışmaları gereken sürelerin uzun olduğunu ve emeklilik için gereken prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi gerektiğini belirterek, "Esnaf ve sanatkarlar Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) norm birliği istiyor" dedi.
     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal güvenliğin norm birliği sağlamak amacıyla tek bir şemsiye altında toplandığını, ancak esnaf ve sanatkarların mağduriyetinin devam ettiğini savundu. Esnaf ve sanatkarların emekli olabilmeleri için 9 bin gün prim ödemeleri gerektiğini hatırlatan Palandöken, norm birliği olacaksa esnaf ve sanatkarların prim sayısının 7 bin 200 güne indirilmesi gerektiğini kaydetti. Aynı dengesizlik emekli maaşlarında da yaşandığını belirten Palandöken, şöyle devam etti:
     "Uzun süre prim ödenmesine rağmen karşılığında en düşük emekli maaşını esnafımız almaktadır. Esnaf ve sanatkarlara sağlık hizmeti alma konusunda da eşit davranılmıyor. Diğer sigortalılarda olduğu gibi prim borcu olsa da sağlık hizmetinin verilmesi gerekli. Esnafın 60 günden fazla prim borcu varsa sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Buna karşılık alamadığı hizmetin karşılığını ise faiziyle ödüyor. Prim borcunun tahsil edilmesi, sosyal güvenlik kurumlarının görevi olduğuna göre, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, prim borcu ile ilişkilendirilmemelidir."
     Kadın esnaf ve sanatkarların da işçi kadın sigortalılarda olduğu gibi doğum borçlanması yapabilmelerine imkan sağlanmasını istediklerini belirten Palandöken, çocuk başına verilmesi planlanan teşviklerden de tüm kesimlerin eşit olarak yararlanması gerektiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir