TESK Başkanı Palandöken: -"10 numara yağın vergisi 3 kat artırılsın"

  • Yazı boyutu
TESK Başkanı Palandöken:
  -"10 numara yağın vergisi 3 kat artırılsın"

TESK Başkanı Palandöken: -"10 numara yağın vergisi 3 kat artırılsın"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergisinin 3 kat artırılması durumunda 10 numara yağ sorununun çözüleceğini bildirdi.
     Palandöken, yazılı açıklamasında, TESK Yönetim ve Denetim Kurullarıyla birlikte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yaptıkları ziyaret sırasında, ülke ekonomisine zarar veren ve vergi kaybına yol açan 10 numara yağ sorununu gündeme getirdiklerini kaydetti.
     Palandöken, "10 numara yağdan elde edilen standart dışı yakıt araçların erken yıpranmasını hızlandırıyor ve çevreye zarar veriyor. Sektör içinde haksız rekabete yol açıyor. En önemlisi zaman zaman meydana gelen kazalarda da büyük tehlike oluşturuyor" dedi. 10 numara yağ satışının önlenmesi için vergisinin 3 kat artırılmasını isteyen Palandöken, verginin artırılması ile 10 numara yağdan elde edilen yakıt ile mazot fiyatı arasında fark kalmayacağından 10 numara yağın piyasadan silinip gideceğini sonucunda, eldeki stoklar tükenince yeni üretimde arada fiyat farkı kalmayacağından 10 numara yağın yakıt olarak kullanılamayacağını ve piyasadan silineceğini kaydetti.
     Palandöken, "Taşımacılığın en büyük maliyeti akaryakıt olduğundan fiyatlarının sürekli artması ile 10 numara yağın kullanımı da artmaktadır. Haksız rekabetin önlenmesi için verginin 3 kat artırılmasını ve satış denetiminin de sürekli olarak yapılmasını istedik" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir